Там, където текат мляко и мед
Философът-учен Щайнер посочва, че на хората, особено в напреднала възраст, медът действа изключително благоприятно
Вътрешно богатство от мистерийния възвишен живот на малките създания
„В тази област хората са много склонни да се поддават на измама...“
Човекът е сътворец, заедно с пчелите, в добиването на пчелния мед. Разбира се, малките работници имат по-голямата заслуга в този наглед сложен процес на преобразуване на растителния нектар в сладка полезна субстанция. Суперхрана, чрез която човек може да получи здраве, сила и да придобие едно вътрешно богатство от мистерийния възвишен живот на малките създания.
По въпроса за пчелния продукт, философът-учен Щайнер посочва, че на хората, особено в напреднала възраст, медът действа изключително благоприятно, така както на децата действа млякото: „Само че не трябва да се преяжда. Ако се яде твърде много, ако се използва не само като подправка към храната, формообразуването ще стане прекалено интензивно, ще се появи чупливост и всевъзможни заболявания.“ /Изд. „Даскалов“/
Например при хора с нисък хемоглобин е нужна медотерапия при условие, че правилно се дозира количеството мед, така че да не увреди стомаха. „Медът е сладък, съдържа много захар. На стомаха му е необходима киселина и ако употребявате прекалено много от пчелния продукт, вие препятствате действието на киселината; появява се разстройство. Здравият човек трябва да усеща колко трябва да яде. Тогава медът ще стане изключително здравословен хранителен продукт, особено за възрастните хора, тъй като той придава на тялото ни твърдост, истински ни укрепва.“
Особено внимание при употреба на меда е нужно да проявят онези родители, чиито деца страдат от рахит, съветва ученият. „В най-първите седмици, когато на детето е нужно само мляко, това не трябва да се прави, медът още няма да действа, – и така, ако при правилно дозиране се дава мед на децата, болни от рахит, на възраст девет, десет месеца и се спазва такава медена диета до три-четири години, то «английската болест», не би представлявал такава опасност, тъй като рахитът се състои в това, че тялото става твърде меко и вътрешно трошливо. Но в хората се съдържат сили, придаващи на човека осанка, даващи му твърдост. Тези връзки би следвало подробно да се изучат. Трябва да се отбележи, че медът и млякото имат извънредно значение за живота на човека. Това непосредствено следва от експериментите. Виждате ли, господа, древните учени, както често съм ви казвал, не са били така глупави, както мисли съвременната научна общественост. Древните учени понякога ни се струват глупавички, но всъщност те са били много умни и мъдри. Навярно знаете старата приказка «за страната, където текат мед и мляко». В нея е намерило израз това, че страната е здрава, че в нея можеш да живееш и да бъдеш здрав. Така че хората едно време са знаели, че медът и млякото необикновено силно са свързани с живота на хората.
Виждате ли, господа, ако ядете пчелен мед, получавате изключително мощна сила. Когато ставате твърде слаби и не сте в състояние да развивате в себе си тази сила (Щайнер я нарича „хексагонална“), която трябва да идва от главата през цялото тяло, ако не сте в състояние да правите кръвта си толкова здрава, че тази сила постоянно да присъства тук, тогава трябва да приемате мед вътрешно, а децата – мляко. При детето въпросната сила още я няма, затова то трябва да я получава от това, което е приготвено в самия човек (майката) в млякото.“
Ученият предупреждава още преди 100 години, че е важно да се произвежда и продава мед с винаги хубаво качество. „В тази област хората са много склонни да се поддават на измама...Например, ако пътешествайки отидете в хотел и си поръчате мед, това често съвсем няма да е мед, а захарен мед, тоест нещо, произведено изкуствено! Ако хората знаеха, че това съвсем не е едно и също, че никаква хексагонална сила тук вече няма – и дума не може да става, ако хората знаеха това, те нямаше да се вкарват в заблуда, мислейки, че този подправен мед действа също както истинският пчелен. С пчелен мед вие, разбира се, бихте могли да храните мишките и той много ще им хареса. Но с този изкуствен мед те могат скоро да умрат, макар и не за няколко дни.“
В разгара на главната паша и медосбора, именно сега в топлите красиви месеци, следва да си спомним с благоговение времената, когато съвсем спокойно можехме да назовем нашата родина „страната, където текат мляко и мед“. В случая, този библейски израз (или библейски топоним) е една метафора за място, където се добиват и консумират качествени млечни, пчелни, а и много други продукти. И няма как да не е било така при все прекрасните природни дадености и трудолюбивите хора на България.
Избрани цитати от „Човекът и светът. Действието на Духа в Природата. За същността на пчелите“, изд. “Даскалов“, 1923 г.