Почивка от почивката?!

Вместо да оставим тялото си на мира по време на почивката, го изтощаваме със свръхконсумация.

Другата гледна точка

Смятаме, че борим стреса с банкети под звездите и алкохол по всяко време и танци до зори – така ли е? Няколко прости идеи как лесно да избегнем капана на общоприетите all inclusive схващания за лятната ваканция

Визитка

Веселин Станков е бакалавър еколог, завършил Биологическия факултет към СУ. Експерт по здравословно хранене на растителна основа, лектор-консултант в Клиника “Д-р Емилова”.

Основател на иновативен проект за приготвяне и доставка на храна за столицата, съдържаща само непреработени и нерафинирани суровини от растителен произход.

Познато ли ви е чувството на тежест и умора в края на лятната отпуска, която всички чакаме цяла година? Дали сте се замисляли откъде идва популярният израз: „Ох, хайде да тръгна на работа, че да си почина от почивката“?

Ще започна малко по-отдалече. Типичното ни ежедневие: ставаме сутрин, вторачваме се в задачите, които трябва да свършим чрез електронните си устройства, пием едно бързо кафе в комбинация с фреш (в най-добрия случай, а често в комбинация с млечен продукт и тесто), приготвяме децата за училище и се втурваме в стреса на ежедневието. В забързания работен ден хапваме няколко пъти нещо на крак и някак между другото. Това почти винаги е от заведения за бързо хранене и със съмнителна хранителна стойност. А вечер, когато се приберем капнали, се награждаваме със своеобразен „банкет“, защото сме го заслужили след тежкия работен ден и отхвърлените задачи. Свръхстимулиращата и калорична храна, често в комбинация с алкохол, притъпява стреса, сякаш сме си осигурили своего рода анестезия. Претръпваме и поставяме проблемите поне до следващия ден „на пауза“.

Има и още. Много от нас вечер се опитват да компенсират несвършеното през деня. Вземат си работа за домашно. И често я вършат на компютъра, хранейки се. Като се замисля колко рок музиканти-бунтари, на които се възхищавах в тийнейджърските си години, наричаха ежедневието с работно време от 9 до 5 робство... Такова робство - работно  време - за повечето от нас днес звучи като добро пожелание! Трудно може да срещнеш някой в активна възраст, който да няма никакви професионални ангажименти след 17 ч.

При тази далеч не розова картинка най-парадоксалното се случва във времето на отпуските, когато би трябвало да възстановим изцедените си сили. Имаше период и в моя живот, когато си казвах: „Хайде да свършва вече тази отпуска, да тръгна на работа, че да си почина от почивката!“ Вместо да оставим тялото си на мира, да отдъхнем от ежедневното тежко психическо и физическо натоварване, ние правим точно обратното. Преексплоатираме нашите и без това изцедени жизнени системи – не без  помощта на аll inclusive културата, която вече е неизменна част от живота на нашето общество.
Има ли начини човек да използва периодите за отдих наистина пълноценно? И не, това не означава да не се забавлява, нито пък да не угоди на прищевките си за празнуване нито веднъж, а по-скоро да не се увлича в свръхконсумация, както често се получава.

Ето някои прости, но ефикасни съвети:

Ако сте на почивка в хотел с аll inclusive, имайте предвид, че сутрин например, когато слезете за закуска, обикновено в началото на блок масите са преработените храни, а в края - плодовете и зеленчуците. Това се прави не случайно. Свежата и питателна храна обикновено е по-скъпа и нетрайна. Хотелиерите нямат голяма сметка от нея и съответно е в края, когато повечето клиенти вече са отрупали таблите си със свъхстимулиращите рафинирани боклуци и нямат много място за свежи продукти. Не бързайте! Оставете основната част в чиниите за продуктите в края на блок масите.

Плодовете и другите свежи продукти обикновено са в края на блок масата.

Предпочитайте пълнозърнестите храни и бобовите растения. Дъвчете добре и не бързайте с храненето. Така ще се заситите бързо и трудно ще прекалите с калориите.

Пълнозърнестите и бобовите храни са за предпочитане.

Ако ще пиете алкохол, то поне не го правете през светлата част на денонощието. Така със сигурност по-лесно ще регулирате изпитото количество, защото времевият прозорец за консумация ще е по-кратък. И не - студената бира няма да разхлади трайно никого. Моментното усещане е илюзорно. Ефектът от етанола е точно обратен – нарушава трморегулацията и дехидратира.

Опитайте се да се наслаждавате ежедневно на изгревите. Инфрачервените лъчи рано сутрин се отразяват прекрасно на здравето и младежкия вид на кожата. Един от начините е чрез подобряване процеса на синтез на еластин (това е тайната зад така нашумялата “red light therapy”). Ставайки с изгрева, стимулирате и естествено заложения във всеки от нас циркаден ритъм и желанието за среднощни подвизи не е така силно.

Разбира се, има и хора със съвсем различен мироглед. Такива, които наистина изпълват със съдържание думата “почивка”. Много се радвам, когато видя цели семейства, които са намерили своя път към здравето, и които идват в нашия център не заради лечение, а по-скоро за отмора, за среща със съмишленици, презареждане и допълнителна мотивация. Тогава и ние, екипът на Клиника „Д-р Емилова“ се чувстваме най-мотивирани, приети и разбрани. Тогава резултатите от нашата програма са най-трайни и устойчиви, когато стремежът към натуралната хигиена е целогодишен, а не само в кратки периоди от годината. Тогава и така нареченият и доста популярен “йо-йо” eфект изчезва и понятието диета бива изместено от понятието стил на живот.

Най-четени