Шумен получи уникален проект за ларгото, нереализиран по соца (СНИМКИ)

Шумен получи уникален проект за ларгото, нереализиран по соца (СНИМКИ)

Шумен получи уникален градоустройствен проект, изработен през 1954 г. от известния театрален сценограф архитект Иван Цонев. Три години той е бил градски архитект на Шумен, но не могъл да реализира нито един от големите си замисли за родното място. Винаги секретарят на партията бил на друго мнение и така младият специалист решил да се реализира в друго поприще - отдал се на театъра.

Това разказа в четвъртък неговата спътница в живота Елжбиета Ейсимон-Цонева и подари цялата дипломна работа на съпруга си на общината. 9 уникални акварела, излезли изпод ръката на архитекта и пазени над 60 г., показват как е трябвало да изглеждат възлови места в Шумен /тогава Коларовград б.а./. Показани са идеите му за центъра, гаровия площад, Градската градина.

Единственият му реализиран проект е този за емблематичния и до днес фонтан в парк "Кьошкове", разказа съпругата му. Тя припомни как е коментирал и онези три години на поста: "мен държавата ме е обучавала, давала е пари и аз съм готов да работя, но вие знаете по-добре, партията знае по добре и аз напускам".

Кметът на Шумен Любомир Христов веднага направи извода: "Да не позволяваме на политиците да правят градоустройството на градовете, а да го дадем на професионалистите". Община Шумен прие с благодарност ценното дарение. Интригуващите проекти-картини вече са изложени в сградата на кметството, има идея някои да се превърнат и в билбордове.

От отказа от архитектурата спечелил театъра и през 1955 г. Цонев е сред създателите на кукления театър в Шумен. По-късно става негов директор и му дава името „Патиланчо“. После Цонев работи в София е сред най-популярните куклено-театрални сценографи у нас и в чужбина. През 1962 г., заедно с професорите Атанас Илков и Николина Георгиева, шуменецът поставя началото на висшето образование за куклен театър у нас в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Всяко нещо, което правеше, държеше да бъде красиво и възвишено, разказват до днес шуменските му колеги. Арх.Цонев почина в началото на тази година на 89 г.

Най-четени