Идва ли ред на Австрия след Брекзит и Доналд Тръмп

Изборът за австрийски президент в неделя са между човек от крайната десница и от Зелените. Който и да спечели обаче, популизмът намира почва в страната

 

Европа ще следи внимателно в неделя Австрия, за да види дали малката, но богата страна ще избере първия в Западна Европа крайнодесен президент, давайки нов импулс на популистите след британския вот за Брекзит и победата на Доналд Тръмп в Съединените щати.

Но дори ако десничарят Норберт Хофер загуби и неговият клонящ наляво опонент Александер ван дер Белен спечели силно оспорваната президентска надпревара, популизмът ще претърпи само временен неуспех, а не поражение. Това е така, защото Партията на свободата на Хофер е на път да спечели следващите парламентарни избори, а нейните антиимигрантски възгледи са възприети от системните партии.

Неделният вот дава втори шанс на 45-годишния Хофер да спечели най-високия пост в Австрия. През май 72-годишният Ван дер Белен изглеждаше сигурен следващ президент на Австрия, след като победи на балотажа срещу Хофер с минимална преднина от 0,6 на сто. Опозиционната Партия на свободата обаче оспори вота в Конституционния съд, като представи доказателства, че преброяването на бюлетините не е било правилно контролирано в много градове. Съдът нареди гласуването да се повтори и то бе насрочено за октомври, но се наложи да бъде отложено за декември, след като се оказа, че пликовете за гласуване по пощата са произведени с нестандартно лепило.

Хофер, който сега е един от заместник-председателите на австрийския парламент, спечели подкрепата на избирателите с критиките си срещу правителството за това, че позволи на 90 000 мигранти да влязат в страната миналата година. Бившият авиоинженер се опълчи и на германската канцлерка Ангела Меркел за гостоприемното й отношение към вълната от напиращи мигранти.

"Като обяви "Ние ще се справим", тя стимулира много хора да предприемат твърде, твърде опасни пътувания през морето", каза той в телевизионен дебат неотдавна. Накрая германската сметка легна на гърба на австрийските данъкоплатци, защото много от тези мигранти се оказаха в Австрия и трябваше да бъдат подслонявани и хранени тук“, посочи Хофер.

След британското решение чрез референдума за излизане от Европейския съюз Партията на свободата приветства Брекзит и заяви, че в Австрия трябва да се проведе подобно гласуване, ако се реши Турция да бъде приета в ЕС, или ако съюзът се окаже неспособен да се реформира.

Австрийците проявяват слаб интерес към излизане от ЕС и евроскептичната Партия на свободата след това даде заден ход. Хофер заяви пред ДПА, че вижда ЕС като "проект, който има нужда от спешно развитие". Той държи на позицията, че референдумът остава последното средство.

Бившият лидер на Зелената партия Ван дер Белен е проевропеец. Той постоянно предупреждава, че неотдавнашното смекчаване на тона на Хофер към ЕС само маскира желанието му да разруши блока, което е целта и на другите популистки движения във Франция и Германия.

По въпроса за миграцията Ван дер Белен подкрепя мнозината австрийци, които спонтанно предприеха масови инициативи за подпомагане на пристигащите мигранти. "Искаме ли да виждаме Австрия като една приятелска, открита и привлекателна страна? Или искаме да я виждаме като страна, заплашена от заговори, в която надделяват страховете и където всичко е ужасно?", попита риторично той, оспорвайки възгледите на Партията на свободата.

Макар че сондажите отново предричат близки резултати на двамата в неделя, Белен като че ли изглежда все по-изолиран в своето виждане.

Стратегията на външния министър Себастиан Курц за затваряне на Балканския път засега е успешна. Той настоява за рестриктивна имиграционна политика и за прекратяване на преговорите за приемане на Турция в ЕС. В момента Курц оглавява рейтингите за популярност на австрийските политици.

Социалдемократите, които са в правителствената коалиция заедно с десноцентристката Народна партия на Курц, възприеха обратния завой в имиграционната политика на Австрия и подкрепиха, макар и с неохота, намаляването на броя на кандидатите за убежище, които страната може да приема за една година.

Едно крило в Социалдемократическата партия надига глас за сътрудничество с Партията на свободата след редовните парламентарни избори, които трябва да се състоят най-късно през 2018 г.

Партията на свободата е начело в допитванията вече над една година и в момента отчита избирателна подкрепа от 35 на сто, сочи най-новото проучване на таблоидния вестник "Йостеррайх" от началото на ноември.

"Нищо и никой няма да ни спре", каза Хофер на един от предизборните си митинги.

(Превод: БТА)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи