Делото е било прекратено, защото проверката на КПКОНПИ продължила повече от 10 месеца
Дело за отнемане на придобито от престъпна дейност имущество на стойност 3,6 млн. лв. от осъдения до живот Георги Вълев от "Килърите" бе насрочено в четвъртък в Окръжния съд във Велико Търново.
Оповестяването на открития процес стана в „Държавен вестник“ още през март. Оказа се обаче, че делото е прекратено още преди месец, защото Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество /КПКОНПИ/, станала известна като „Антикорупция“, не била приключила въпросната си проверка в рамките на законовия 10–месечен срок. Оглавяваната правителствена комисия от Пламен Георгиев вече е внесла жалба в Апелативния съд във Велико Търново против прекратяването на делото срещу бившия бизнесмен Георги Вълев.
Самият Пламен Георгиев при визита във Велико Търново наскоро заяви, че вече имало в страната съдилища, които се базират на законов срок от 10 до 13 месеца за проверки за престъпно имане, за да прекратяват дела. Искът на комисията за отнемане на придобито от престъпна дейност имущество срещу Вълев е бил внесен още на 11 ноември 2010 г., когато той вече бе арестуван и разследван за мокри поръчки като член на групата „Килърите“. Тогава държавата сложи ръка върху негово имане за над 10 млн. лв. като обезпечение на бъдещ иска и когато той бъде осъден. Според „Държавен вестник“ обаче последният иск на комисията е внесен през февруари 2018 г.
Доживотната присъда на бившия хотелиер влезе в сила в края на миналата година. Заради това „Антокорупция“ поднови иска си, а Темида огласи имотите в „Държавен вестник“. И докато институциите си прехвърлят топката, 60-годишният Вълев води дела срещу лица и институции като се явява на процесите със служебен адвокат, защото се води беден. В същото време имуществото му, което е определено за конфискация, е изчислено на 3,6 млн. лв. и е запорирано.
Така държавата за седем години прави три опита за изземване на имане на Вълев.
Последният иск е за 3 611 169 лв. за 41 имота и парични суми на Вълев и семейството му, придобити от дейности, за които не са успели да докажат трудови доходи. През 2011 г. Окръжният съд запорира 54 имота за близо 10 млн. лв. по искане на комисията за отнемане на незаконно имане и като обезпечение в полза на държавата. Тогава Вълев още не бе осъден. През 2016 г. пак Окръжният съд освободи 13 имота и вдига наложи запор върху дружествени дялове във фирми и над 7 автомобила – леки и товарни, защото са били закупувани с доказани доходи.