Датата 15 април 1912 г. е белязана в историята от най-голямата морска катастрофа на 20 век - в Атлантическия океан, по пътя от Саутхемптън (Великобритания) до Ню Йорк (САЩ), удряйки айсберг, най-големият пътнически лайнер „Титаник“ потъва. Историята му е заобиколена от множество загадки и митове, широко известни и не толкова популярни. Ето някои невероятни факти за този легендарен кораб.
Първият филм за „Титаник“ е заснет по-малко от месец след бедствието и в него участва актриса, оцеляла от корабокрушението.
Ким Ир Сен, лидер на Северна Корея, е роден в деня на потъването на лайнера.
На борда има 12 кучета, от които три оцеляват.
Останките от „Титаник“ са открити цели 73 години след бедствието.
Кейт Уинслет, която участва в „Титаник“ (1997), заявява, че мрази песента My Heart Will Go On. На актрисата дори започва да й се гади, когато чуе тази песен.
Всъщност съвременните кораби имат по-голям шанс да срещнат айсберг, отколкото „Титаник“.
Айсбергът, с който корабът се сблъсква започва своето пътуване преди около две хиляди години.
Нито един от 30-те механици на кораба не оцелява. Те остават в машинното отделение и поддържат работещите парни машини възможно най-дълго, за да могат останалите пътници да бъдат спасени.
13 двойки младоженци отиват с „Титаник“ на медения си месец.
Най-скъпите билети на кораб днес биха стрували над 100 000 долара.
Единственият оцелял от катастрофата в Япония е бил гонен и обиждан, наричан е страхливец, затова че не умира с останалите пътници.
С изключение на „Титаник“, нито един кораб в историята не е потъвал от айсберг.
Основателят на шоколадовата фабрика Hershey’s Milton Harshey отменя резервацията си в последния момент поради спешни бизнес срещи.
„Титаникът“ е толкова огромен, че потъва в продължение на 2 часа и 40 минути.
Главният готвач на ресторант а ла карт употребява толкова много алкохол, че успява да устои на ужасния атлантически студ в продължение на два часа.
Филмът от 1997 г. „Титаник“ има много по-голям бюджет от сумата необходима за построяването на истинския кораб.
Четвъртият комин на „Титаник“ е декоративен и служи като вентилатор.
Лайнерът е толкова голям, че 176 души са нужни за да хвърлят въглища в пещите.
„Титаник“ издава свой вестник - „Antlantic Daily“