Безплатни сензори за диабетици, но при какви условия?

Безплатни сензори за диабетици, но при какви условия?

Безплатни сензори за диабетици, които да проследяват 24/7 кръвната захар обяви НЗОК в края на септември с решение, обнародвано в Държавен вестник

В социалните мрежи диабетици са възмутени от усложнена процедура около получаването на сензорите за мониторинг на кръвната захар.

Иван Иванов пише във фейсбук групата на хората с диабет в България:

НЗОК мe поставя пак на изчакване за сензорите, които са ми жизнено необходими. Тях май не ги интересува превенцията хората да имат добър контрол на диабета, а само документите и сроковете, а здравето може да остане на заден план.

В публикацията си той призова за колективни жалби, за да се премахнат недомислени изисквания. А други потребители призовават за създаване на повече хипотези в наредбите, за да не се налага да избират между консумативи, които са им нужни всеки ден в борбата с диабета.

Сензори и предистория на битката за тях

В България към момента има над 500 хиляди души с диабет, а над 40% от хората дори не знаят, че имат болестта. Всеки ден умират по 18 души от усложненията на болестта. За добър контрол при хората с диабет тип 1, освен хранене и начин на живот, е нужна инсулинова помпа и сензор за измерване на кръвната захар.

Инсулиновите помпи от няколко години се реимбурсират и покриват от Здравната каса, но битката за сензорите е с давност 2 години. Причините бяха две – липса на доставчици, защото за тях България е малък пазар. А втората бе – нежеланието на НЗОК да подготви правила и документи.

На 28 септември 2021 г. официално бяха представени тези правила за реда и начина, по който може диабетно-болните с тип 1 да кандидатстват.

Кой обаче може да се възползва от тях

Хора с диабет тип 1, на терапия с инсулин с поне 4 апликации за денонощие или с инсулинова помпа, с висока захар, чести хипоглекимии и гликиран хемоглобин над 8% (гликираният хемоглобин дава информация за гликемичния статус на пациента ретроспективно между 8-12 седмици назад).

Това обаче се оказва в противоречие с нуждите на хората с инсулинова помпа, които изискват гликираният хемоглобин да е под 8%, за да може НЗОК да покрива консумативите за помпата.

Тук изниква един от казусите и дилемите – кое да избереш от двете, когато и двете са ти нужни.

Вторият казус, за който алармираха в Националната група на хората с диабет в България, бе неуредицата, че за да си одобрен от НЗОК за сензор, трябва да не си взимал полагаемите 450 тест-ленти за глюкомер (апарат, който чрез убождане от пръста мери захарта).

Най-четени