Министерството на вътрешната сигурност на САЩ ( DHS) лиши Харвардския университет от правото му да приема чуждестранни студенти. Агенцията отне съответния сертификат на университета, включително този, свързан с програмата за студентски обмен.
В резултат на това Харвард вече няма да може да издава документи, необходими за получаване на студентски визи за Съединените щати. Чужденците, които вече са приети, ще трябва да се прехвърлят в друг университет, в противен случай ще загубят правото си да останат в страната.
Решението засяга и почти 6800 чуждестранни студенти от 140 държави – повече от една четвърт (27%) от всички студенти.
Мярката беше обявена с изявление на Министерството за вътрешна сигурност на САЩ. В публикация в социалната мрежа "X" министър Кристи Ноем посочи като причина за забраната „насърчаване на насилието, антисемитизма и сътрудничеството с Китайската комунистическа партия“.
"Привилегия, а не право, е университетите да приемат чуждестранни студенти и да печелят от по-високите си такси за обучение, за да попълнят многомилиардните си фондове. Харвард имаше много възможности да постъпи правилно. Той отказа“, отбеляза министърът.
This administration is holding Harvard accountable for fostering violence, antisemitism, and coordinating with the Chinese Communist Party on its campus.
— Secretary Kristi Noem (@Sec_Noem) May 22, 2025
It is a privilege, not a right, for universities to enroll foreign students and benefit from their higher tuition payments… pic.twitter.com/12hJWd1J86
"Имаме интерес като нация — както президентът Тръмп неведнъж е заявявал — университетите, които би трябвало да бъдат еталон, да създават образовани и социално отговорни хора, в среда, насърчаваща учене, а не лявоактивистки кампуси", заяви Тами Брус, говорител на Държавния департамент на САЩ.
Конфликтът между администрацията на американския президент Доналд Тръмп и университета беше причинен от отказа на университета да предостави на властите имената на студентите, участвали в пропалестински протести. Ноем обаче отбеляза, че Харвард има 72 часа, за да се съобрази с тези искания, в противен случай отнемането ще влезе в сила.
През април администрацията на Тръмп нареди замразяване на 2,2 милиарда долара федерални субсидии за Харвард, предимно за изследвания. За да го деблокира, Белият дом поиска основен ремонт на системата за управление на университета, промени в политиката му за наемане на преподаватели и прекратяване на приема на чуждестранни студенти, „враждебни на американските ценности“.
Ръководството на университета нарече действията на министерството незаконни и ответни, отбелязвайки, че те подкопават академичната и изследователската мисия на университета.