Парите са по-малко заради инфлацията
Здравната вноска в България е най-ниската в Европейския съюз - едва 8%. Това води до хроничен дефицит в системата и възпрепятства устойчивото є развитие, обявиха от Българския лекарски съюз (БЛС) и председателят на Съюза д-р Николай Брънзалов обяви, че съсловието подкрепя увеличението на здравната вноска на 12 процента. С 300 гласа “за”, 7 “против” и 10 “въздържал се” делегатите на 78-ия Извънреден Събор на Българския лекарски съюз приеха и утвърдиха параметрите и условията за подписване на предстоящия Анекс към Националния рамков договор за Медицински дейности 2023-2025 г.
“България е страната, която отделя най-нисък процент от своя Брутен вътрешен продукт за здравеопазване в целия Европейски съюз - факт, който пряко се отразява на достъпа и качеството на медицинската грижа за българските граждани. Финансовите ресурси, с които разполага системата, са крайно недостатъчни за адекватно обезпечаване на лечебната дейност. Болници и медицински центрове ежедневно работят на ръба на оцеляването, а медицинските специалисти са поставени в ситуация, в която за европейска работа получават възнаграждение, което не отговаря дори на минималните стандарти в ЕС”, посочиха още в декларация от БЛС.
Съборът на Българския лекарски съюз призовава за повишаване на здравната вноска и гарантиране на пълното ѝ внасяне от страна на държавата, както и за увеличаване на процента от БВП, отделян за здравеопазване.
Твърденията, че всяка година се отделят повече средства за здравеопазване не отговарят на истината. Напротив, на фона на нарастващата и инфлация и включването на нови дейности, покривани от НЗОК, парите за здраве реално са по-малко от старта на реформата преди повече от 20 години, категорични бяха делегатите на Събора.