Европейският съюз ще се превърне в световен лидер в спирането на използването на социални медии от деца, съгласно ново предложение, което набира скорост в Брюксел, съобщава европейското издание на Politico.
Предложението, което се ръководи от Гърция и вече има подкрепата на дигиталните лидери Франция и Испания, ще доведе до въвеждането на нови правила от страна на ЕС за масово ограничаване на използването на социалните медии от децата на фона на нарастващите опасения относно последиците от прекарването на твърде много време онлайн.
Проблемът привлече засилено внимание в световен мащаб, след като Австралия въведе минимална възраст от 16 години за регистрация на акаунти в определени сайтове за социални медии, считано от по-късно тази година.
Според документ, получен от Politico, държавите искат Брюксел да направи още по-голяма крачка, като установи възраст за дигитална зрялост в целия ЕС, под която непълнолетните ще се нуждаят от родителско съгласие, за да влизат в социалните медии – което означава, че децата няма да имат автоматичен достъп до нито едно от най-популярните приложения като TikTok, Instagram и Snapchat.
Предложението ще бъде обсъдено от министрите на цифровите технологии от ЕС на среща в началото на юни. Това идва в момент, когато Дания се готви да поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС за шестмесечен период, в който Копенхаген вече се е ангажирал с действия в Брюксел.
„Защитата на нашите деца онлайн ще бъде ключов приоритет за предстоящото датско председателство на ЕС“, заяви в изявление министърът на цифровите въпроси на Дания Каролайн Стейдж Олсен.
Датският премиер Мете Фредериксен също така е заявявала преди това , че подкрепя забраната за социалните медии за лица под 15 години.
Предложението беше изпратено до други страни в четвъртък, за да бъде поискана тяхната подкрепа преди заседанието на Съвета, съобщи служител на ЕС, запознат с процеса.
Това е знак, че европейските столици не са доволни от темпото, с което регулаторните органи в Брюксел предприемат действия и обединяват сили в нов опит да предотвратят прекомерното излагане на децата на екрани. Защитата на непълнолетните от онлайн вреди и рискове „изисква колективни действия на европейско ниво“, се казва в предложението.
Мярката е резултат от едногодишни усилия на френския президент Еманюел Макрон. „Трябва да си възвърнем контрола върху живота на нашите деца и тийнейджъри в Европа и да наложим дигитално мнозинство на 15-годишна възраст, не по-рано“, каза той през април 2024 г. , въвеждайки фразата „дигитално мнозинство“, за да обозначи правно определение на възрастта, под която на децата трябва да бъде забранено определено онлайн поведение.
Европейската комисия вече работи по някои мерки, съсредоточени около съществуващите разпоредби, като Закона за цифровите услуги , който определя правилата за онлайн платформите.
Но предложението би довело до това ЕС да отиде много по-далеч – със задължително, вградено потвърждаване на възрастта и родителски контрол на устройствата, както и „европейски норми“ за минимизиране на убеждаващите архитектури. Те включват функции като автоматично възпроизвеждане, персонализиране и изскачащи прозорци, които са предназначени да повишат привлекателността на приложенията и да задържат потребителите онлайн по-дълго.
Документът предлага проверката на възрастта да се извършва на ниво устройства, срещу което компании като Apple и Google вероятно ще възразят.
Платформите, водеща сред които Meta , лобират за решения на ниво устройство или магазин за приложения, докато доставчиците на магазини за приложения и операционни системи твърдят, че решенията трябва да идват на ниво устройство - несъгласие, което означава, че може да отнеме години, за да се видят смислени действия от страна на индустрията, според поддръжниците на регулацията.
Нито една от социалните медийни платформи, с които бяхме потърсени за тази статия – TikTok, Meta, X и Google – не отговори на искането за коментар по предложението.
Франция вече прие мерки за блокиране на достъпа до социални медии за деца под 15 години през 2023 г., въпреки че те все още не са напълно приложени.
През последните месеци заместник-министърът на цифровите технологии на Макрон, Клара Чапаз, води кампания за привличане на други страни към действия в целия ЕС.
Гърците, които ръководеха предложението, са участвали в подобна кампания , въпреки че според тях пълната забрана не работи, заяви премиерът Кириакос Мицотакис . Вместо това те искат да се съсредоточат върху проверката на възрастта и да изискват от платформите да проектират услугите си с мисъл за непълнолетните, като избягват пристрастяващи функции. В резултат на това много от предложенията в предложението остават с общ характер.
Предложението е подписано от Чапаз, министъра на цифровите технологии на Гърция Димитрис Папастергиу и министъра на цифровите технологии на Испания Оскар Лопес Агеда.
Трите държави са избрани и за тестване на приложение за проверка на възрастта, разработено от Комисията, съобщи по-рано Politico.