Във вторник страните от ЕС дадоха зелена светлина за отмяна на всички икономически санкции срещу Сирия в опит да помогнат на разкъсваната от война страна да се възстанови след свалянето на Башар Асад, съобщи Франс прес, позовавайки се на дипломатически източници.
Посланиците на 27-те държави членки на ЕС постигнаха предварително споразумение за хода, което трябва да бъде официално обявено от министрите на външните работи, които ще се срещнат в Брюксел по-късно във вторник, съобщиха дипломати, отбелязвайки, че окончателното решение зависи от министрите.
Споразумението трябва да доведе до отмяна на санкциите, които откъсват сирийските банки от световната система, и замразяването на активите на централните банки.
ЕС ще позволи на държавите членки да предоставят финансиране на сирийските министерства на отбраната и вътрешните работи за сътрудничество в областта на „възстановяването, изграждането на капацитет, борбата с тероризма и миграцията“, според документ, видян от Ройтерс.
Санкциите, наложени на режима на Башар Асад и лица, свързани с проблеми със сигурността и нарушения на правата на човека, ще останат в сила. Ще бъдат наложени нови индивидуални санкции на отговорните за разпалването на етническо напрежение след смъртоносни атаки, насочени срещу алауитското малцинство.
Освен това, от ЕС заявиха, че санкциите могат да бъдат въведени отново, ако новите сирийски лидери нарушат обещанията си да зачитат правата на малцинствата и да се насочат към демокрация.
Решението на Европейския съюз идва, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви миналата седмица в Рияд, че Вашингтон отменя санкциите си срещу Сирия по молба на престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман.
„Искаме хората в Сирия да имат работа и препитание, да имат по-стабилна страна“, заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас.
През февруари Европейският съюз вече отмени някои санкции срещу Сирия, за да я подкрепи след падането на режима на Башар Асад. Ограниченията върху доставките на петрол, газ и електроенергия, както и санкциите върху транспортния сектор, включително авиацията, бяха преустановени.
ЕС също така възстанови възможността за финансиране и предоставяне на определени икономически ресурси на пет банки и облекчи ограниченията върху износа на луксозни стоки за лична употреба в Сирия.