Правителството решава дали да вдигне цената
Не е задължително да се сменят документите, ако са валидни
Лична карта с чип, разрешение за пребиваване и карта за пребиваване на чужденец в България - издаването на тези три вида документи с нов дизайн и по-висока степен на защита започва до края на 2023 година. Това обещаха вчера от МВР и германската технологична група Muhlbauer ID Services GmbH от град Родинг, област Бавария, която е изпълнителна на проекта за 240 млн. лева.
Както писа “Труд news”, многострадалната “Система за издаване на български лични документи поколение 2019 г.”, трябваше да тръгне още през 2016 г. Но тогавашният вътрешен министър Румяна Бъчварова предложи проект за 480 млн. лв. и той бе спрян заради грандиозната му цена. След повторното му обявяване имаше идея да стартира преди периода 2019-2021 г., когато изтичаше валидността на стотици хиляди лични карти, вадени през кампаниите 1999-2001 г. и 2009-2011 г. Заради обжалване на обществената поръчка проектът получи зелена светлина чак през декември 2022 г. А стотиците хиляди хората си подновиха изтеклите лични карти с такива, които нямат чип.
Най-добрата новина от вчера бе, че МВР няма да ни организира кампания за смяна картите. А с валидни личните карти без чип от поколение 2009 г. ще можем най-спокойно да пътуваме в Европейския съюз и други страни до 2031 г. Законът обаче позволява на всеки, който желае, да си смени личната карта и преди да е наближил да изтече срокът є на валидност.
Новата система трябва да бъде въведена в експлоатация за 19 месеца, тоест - към юли 2024 година, когато освен лични карти и двата документа за пребиваване на чужденци, ще може де печата всички видове паспорти и шофьорски книжки. Навремето Бъчварова обещаваше да не се вдигат цените, но вчера никой в МВР не се нае да обещае това. Въпросът колко ще струват новите документи ще се решава от Министерския съвет, който може с постановление да промени тарифа №4 за таксите, събирани от МВР по Закона за държавните такси.
В чипа на личната карта задължително се записват биометричните данни - лицевите характеристики, пръстовите отпечатъци и подписа. Това се прави и сега в чиповете, които се слагат на международните на паспорти. Новото е, че в бъдещия чип на личната карта може да се запише и електронен идентификатор (нещо като електронен подпис), чрез който гражданите по-лесно да общуват онлайн с различни служби от държавната администрация. Ще заработи и мобилното приложение за идентификация към системата за лични документи. Ако човек обаче не желае да участва в дигитализацията на обществото, при подаването на заявление, той може да откаже да му слагат електронен идентификатор в чипа на личната карта.
Новата система за вадене на лични документи ще бъда централизирана и ще става на едно място в страната, за разлика от сега, когато става по областни дирекции на МВР. От фирмата изпълнител обещават да я пуснат и преди сроковете, записани в договора с вътрешното ведомство.