Даниел Панов обяви план за възстановяване на растителността, изгоряла при пожар край Арбанаси

Залесяването започва още тази есен
 


Кметът на Велико Търново Даниел Панов обяви началото на план за възстановяване на растителността на „Гарга баир“ – местността в съседство на старата столица, пострадала при големия пожар на 8 юли.

По инициатива на Панов бе извършен оглед на цялата територия, засегната от пламъците, за да се набележат всички конкретни действия и мерки, които ще бъдат реализирани. Залесяването може да започне още през октомври и ноември тази година, коментира Даниел Панов и се обърна към великотърновци с апел да се включат в засаждането още тази есен. 

Кампанията обединява усилията на Община Велико Търново, Регионална дирекция по горите, Държавното горско стопанство, Общинското горско предприятие, Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите. В огледа участваха доц. Валентина Маринова – ръководител на катедра във ВУАРР, университетски преподавател и учен с над 35 години опит в сферата на горите и горското стопанство, доц. Димитър Якимов – заместник-ректор на ВУАРР, университетски преподаватели с многогодишен опит.

„Първите стъпки включват изчистване на обгорялата растителност, определяне точната площ и подготовка на терена – 850 декара бяха засегнати при пожара, от които 300 декара са горските масиви. Районът ще бъде трасиран – ще се залесява на тераси, както е било и преди 60 години.

С помощта на научните среди, на експертите от ВУАРР и на еколозите от Община Велико Търново и горските стопанства ще определим най-подходящите растителни видове, съобразно климатичните изменения. Предстоящата широка кампания по залесяване ще обхване и всички останали райони около Велико Търново, Арбанаси, Ксилифор, Момина крепост, Самоводене и др., където в момента се премахват изсъхналите борове“, коментира кметът Даниел Панов. 

„Институциите работят заедно, а към тях се включва и научната общност, лесовъдите, неправителствените организации и всички заинтересовани страни. Вярвам, че ще се получи най-добрият резултат. Предложението да се залесява и усвоява теренът на етапи е добро, така ще се даде възможност и за охрана на културите, които ще се засадят и ще се улесни цялата работа по възстановяване на терена.

Важно е посадъчният материал, който ще бъде използван, да бъде по-устойчив на климатичните промени – това е начин да покажем, че сме подготвени и като общество. След октомври месец може да започне поетапното залесяване“, коментира доц. Валентина Маринова. 

Кметът Даниел Панов припомни, че районът „Гарга баир“ включва защитени територии в „Натура 2000“, „Търновски височини“, както и археологически терени – планът за възстановяване и залесяване ще бъде съобразен с всичко това. 

Най-четени