България си осигури американската банка Citi за финансиране на разширяването на АЕЦ "Козлодуй"

България договори стратегическо партньорство за осигуряване на финансиране за изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй"

Споразумението с американската банка Citi е съществена стъпка за гарантиране на енергийна независимост и дългосрочна стабилност

България подписа партньорство с американската банка Citi за финансиране на изграждането на нови блокове в атомната електроцентрала "Козлодуй", най-важният енергиен проект на страната през последните десетилетия, съобщи в сряда Министерството на енергетиката в София, предаде Reuters

Българският министър на енергетиката Жечо Станков проведе заключителни разговори с ръководството на Citi в Ню Йорк, като страните се споразумяха за финансирането на блокове 7 и 8 на електроцентралата "Козлодуй", които ще използват реактора AP1000, разработен от американската група Westinghouse.

"Споразумението със Citi е съществена стъпка за успешното реализиране на приоритетния енергиен проект на правителството, осигуряващ енергийна независимост и дългосрочна стабилност", каза Станков в края на срещата с глобалния директор на Citi за банкиране в публичния сектор Стефани фон Фридебург.

Не беше уточнен точният размер на договореното финансиране, а Citi не беше разположение за коментар пред Reuters, пише агенцията.

За Citi, която ще действа като ексклузивен координатор и организатор на експортни кредити, партньорството с България представлява най-важният проект за финансиране на ядрената енергетика в Централна и Източна Европа.

АЕЦ "Козлодуй" произвежда около 35% от електроенергията на България. В атомната електроцентрала, която е пусната в експлоатация през 1987 и 1991 г., все още работят два ядрени реактора, съветско производство, блокове 5 и 6. Блокове 1, 2, 3 и 4 бяха спрени между 1998 и 2006 г. по искане на Брюксел, което направи това едно от условията за присъединяването на България към ЕС.

През 2021 г. българското правителство реши да даде приоритет на изграждането на нов реактор в сегашната атомна електроцентрала "Козлодуй", като по този начин на практика се отказа от проекта за втора атомна електроцентрала в Белене. Според плановете, блок 7 на "Козлодуй" трябваше да бъде готов до 2033 г., а блок 8 – на по-късна дата.

През февруари тази година южнокорейската група Hyundai Engineering & Construction получи одобрение от българския парламент да продължи дискусиите относно изграждането на два ядрени реактора с общ капацитет от 2300 MW.

Съобщението на Министерството на енергетиката 

Министър Жечо Станков: Споразумението с американската банка Citi е съществена стъпка за гарантиране на енергийна независимост и дългосрочна стабилност

България направи решителна крачка за реализацията на най-мащабния си енергиен проект от десетилетия. Министърът на енергетиката Жечо Станков и водената от него делегация проведоха в Ню Йорк финални разговори с ръководството на американската банка Citi. След детайлен преглед и анализ на техническото предложение страните договориха партньорството на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" ЕАД с банковата институция за осигуряване на финансирането за изграждане на нови ядрени мощности на площадката на българската атомна електроцентрала.

„Споразумението със Citi е съществена стъпка за успешното реализиране на приоритетния за правителството енергиен проект. Построяването на 7-и и 8-и блок, които ще са с първите в Европа реактори, работещи с технологията AP1000 на Уестингхаус, ще гарантира енергийната независимост и дългосрочна стабилност на страната“, подчерта министър Станков по време на срещата със Стефани фон Фридебург, глобален директор „Банково дело в публичния сектор“ на банката.

Обезпечаването на устойчиви източници на финансиране е важен елемент от стратегията за постигане на успешна трансформация на енергийната ни система в контекста на общата цел за постигане на енергийна и климатична сигурност.

„С доказания опит и силна мрежа на Citi ще осигурим необходимата финансова рамка за доставка на безопасна, устойчива и достъпна енергия за бъдещите поколения“, изрази увереност Петьо Иванов, изпълнителен директор на „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности“ ЕАД.

Ролята на Citi като изключителен координатор и организатор на експортния кредит представлява най-големият проект на банката за финансиране на ядрена енергия в Централна и Източна Европа.

„Citi се гордее, че е в челните редици на финансирането на нисковъглеродни енергийни решения. Разширяването на АЕЦ „Козлодуй“ е знакова сделка, един от първите мащабни проекти от този вид. Този проект е от ключово значение за енергийното бъдеще на България и Citi се ангажира да предостави финансовия опит, необходим за неговата реализация“, заяви Стефани фон Фридебург.

Партньорството със Citi е доказателство за силното доверие на международните участници към България и нейния енергиен сектор. Това е пореден знак, че страната ни е активен участник в изграждането на новата енергийна архитектура на Европа.

Най-четени