Вдигат минималната пенсия с близо 50 лв.

Пенсиите би трябвало да бъдат увеличени с 8,5% от средата на годината при прилагане на действащото “швейцарско правило”.

Ще бъде използвано “швейцарското правило” за индексиране

Най-ниските пенсии ще бъдат близо 630 лв. от 1 юли

Средният осигурителен доход за 2024 г. е 1655,50 лв.

Пенсиите ще бъдат увеличени с 8,5% от 1 юли 2025 г. В резултат минималната пенсия ще нарасне с близо 50 лв. и от сегашните 580,57 лв. ще стане 629,92 лв. Досега имаше различни прогнози за увеличението на пенсиите, но вече официално са обявени данни за инфлацията и за средния осигурителен доход за миналата година. При прилагане на действащото според Кодекса за социално осигуряване правило пенсиите да бъдат индексирани по “швейцарското правило” с 50% от инфлацията и 50% от ръста на средния осигурителен доход, увеличението от средата на годината трябва да бъде с 8,46%.

Заради необходимостта от намаляване на бюджетния дефицит имаше различни предложения и анализи за ефекта от промяна на формулата за увеличение на пенсиите. Но министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви, че категорично е против това. “Тъй като в момента инфлацията е по-ниска, има различни виждания на народни представители от други партии да се увеличи компонентът, който е към инфлацията и по този начин да се намалят процентите за индексация, които трябва да станат от средата на тази година. Категорично министерството сме против и категорично парламентарната група на “БСП - Обединена левица” сме против”, заяви Гуцанов. По думите му съотношението на двата компонента във формулата за увеличение на пенсиите трябва да бъде запазено такова, каквото е в момента. “Надявам се, че така ще останат нещата, защото за нас това е нещо, за което няма да направим стъпка назад”, заяви министърът на труда Борислав Гуцанов.

Инфлацията значително намаля през миналата година и предстоящото увеличение на пенсиите се дължи основно на ръста на доходите на работещите хора. Средногодишната инфлация за миналата година (според потребителската кошница на хората в ЕС), която ще бъде използвана при индексирането на пенсиите, е 2,4%, показват данни на Националния статистически институт. А ръстът на средния осигурителен доход е с 14,5%. Средният осигурителен доход за миналата година е 1655,50 лв., при 1445,55 лв. за предходната година, показват данни на Националния осигурителен институт. Така по действащата в момента формула пенсиите ще бъдат увеличени от 1 юли с 8,5 на сто. През последните години практиката е всички пенсии да бъдат вдигани с един и същи процент, който да важи както за пенсиите за трудова дейност, така и за пенсиите, несвързани с трудова дейност, каквито са инвалидните и социалните пенсии. Представители на управляващото мнозинство неколкократно заявиха, че с бюджета за 2025 г. няма да има орязване на социални плащания, което означава, че и през 2025 г. всички пенсии трябва да бъдат увеличени с един и същи процент.

Точното увеличение на пенсиите от средата на годината няма да е ясно преди окончателното приемане на бюджета за 2025 г. В момента от Министерство на финансите подготвят проект на бюджета, като основната заявена цел е бюджетният дефицит да е до 3 на сто от брутния вътрешен продукт и да няма увеличение на данъците. Бюджетният дефицит да бъде под 3% от БВП е един от критериите за влизането ни в еврозоната. Предстои да видим какви мерки ще бъдат набелязани от Министерство на финансите за ограничаване на бюджетния дефицит. Основна част от мерките ще бъдат насочени към намаляване на сивата икономика в страната. След представяне на бюджета от Министерство на финансите, той трябва да бъде гласуван и от парламента. Крайното решение за увеличението на пенсиите ще бъде на депутатите. Размерът на минималната пенсия се определя ежегодно при гласуването на бюджета за съответната година. В момента минималната пенсия е 580,57 лв. в резултат на удължаване на действието на бюджета за миналата година.

В София ще взимат над 1100 лв.

Средната пенсия ще надмине 900 лв.

Средно над 960 лв. във Варна

Средният размер на пенсиите в Бургас ще надмине 1000 лв. след увеличението от 1 юли.

Средната пенсия в страната ще надмине 900 лв. след увеличението с 8,5% от средата на годината. През февруари средният размер на пенсиите в страната е 836,15 лв., показват данни на Националния осигурителен институт. С предстоящата индексация от 1 юли средната пенсия ще нарасне с малко над 70 лв.

Най-голямо ще бъде увеличението на пенсиите в София, защото те са с най-голям размер. В момента средният размер на пенсиите в столицата е 1041 лв. С предстоящата индексация средната пенсия в София ще бъде близо 1130 лв., което представлява увеличение с 88 лв.

Във Варна увеличението на средната пенсия ще бъде със 75 лв. до 965 лв., а в Бургас повишението ще бъде със 79 лв. до малко над 1000 лв.

Повишението е с близо 210 лв.

Рекордно увеличение на доходите

През 2008 г. ръстът беше над 25%

Средният осигурителен доход през последния месец на миналата година достигна 1768,47 лв.

Средният осигурителен доход за месец декември 2024 г. е 1768,47 лв., показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ). А средномесечният осигурителен доход за цялата 2024 г. е 1655,50 лв., като той нараства с 14,5%, или с близо 210 лв. спрямо предходната година. Този ръст на доходите на хората е рекорден за последните 16 годни.

За последно по-голямо увеличение е регистрирано през 2008 г., когато беше световната финансова криза и ръстът на средния осигурителен доход беше над 25 на сто. През предходната 2007 г. имаше изключително висока инфлация от 12,5%, която беше последвана от значителен ръст на доходите през 2008 г.

Пред 2022 г. инфлацията беше значително по-голяма и достигна 16,9%. Но ръстът на средния осигурителен доход през всяка една от годините 2022 г. и 2023 г. беше с малко над 11 на сто. Пред изминалата 2024 г. увеличението на доходите, върху които плащат осигуровки, е по-голямо, но може да се каже, че е резултат от рекордната инфлация през 2022 г.

Ръстът на осигурителния доход през миналата година се дължи основно на следните фактори: увеличението на минималната работна заплата за страната от 780 лв. на 933 лв. (с 19,6 на сто) от 1 януари 2024 г.; увеличението на минималния месечен осигурителен доход на самоосигуряващите се от 780 лв. на 933 лв., включително за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители; увеличаването на максималния месечен осигурителен доход от 3400 лв. на 3750 лв.; както и на увеличението на възнагражденията на служителите в бюджетния сектор.

16,7% се трудят и след пенсия

У нас работят заради парите, а в други страни за удоволствие

В Гърция малко пенсионери работят

В България повечето пенсионери, които продължават да работят, го правят заради финансова необходимост.

В България пенсионерите работят предимно защото имат нужда от парите, а в повечето страни се трудят за удоволствие, показват данни на Евростат.

Средно за страните от ЕС 13% от хората продължават да работят шест месеца след пенсиониране, а в България делът на тези хора е по-висок - 16,7 на сто. Но по-голяма разлика между нас и другите държави има по отношение на мотивите хората да работят.

У нас основната причина пенсионерите да продължават да работят е финансова необходимост, посочена от 53,6% от хората. По-зле от нас са само в Кипър и Румъния, където съответно 68,6% и 54,3% от пенсионерите работят, защото парите им трябват.

Като цяло за страните от ЕС основната причина хората да продължат да работят след получаване на пенсия за старост са, че им харесва да работят и да бъдат продуктивни (посочено от 36,3% от хората). Финансовата необходимост остава на второ място, посочена от 28,6% от хората. Желанието за запазване на социалната интеграция (11,2%) и финансовата привлекателност на работата (9,1%) също са посочени като причини за продължаване на работата. По-малка част, 3,5%, продължават да работят, защото техният партньор все още е на работа.

В България едва 22,4% от пенсионерите продължават да работят, защото им харесва. Ние сме от държавите, в които голям дял от пенсионерите работят. Във Франция само 9,9% от хората след получаване на пенсия продължават да работят. В Румъния делът на тези хора е само 1,7%, а в Гърция е 4,2 на сто.

Най-ниската пенсия остава под прага от 638 лв.

Над 200 хил. пенсионери под линията на бедност

В данните влизат и добавките

Голяма част от пенсионерите ще останат под линията на бедност и след увеличението от 1 юли.

Над 200 хил. пенсионери ще останат под линията на бледност и след увеличението на пенсиите от 1 юли. Причината за това, е че минималната пенсия ще остане под линията на бедност, която за настоящата година е определена на 638 лв.

Пенсии заедно с всички добавки към тях в размер до сегашното ниво на минималната пенсия от 580,57 лв. включително, получават над 207 хил. човека, показват последните официални данни на Националния осигурителен институт. Като към тях добавим и пенсиите между 580,57 лв. и 638 лв. се оказва, че около 350 хил. човека са с пенсии и добавки към тях в размер под линията на бедност.

С предстоящото увеличение от средата на годината пенсиите на приблизително около 150 хил. човека ще преминат над прага на линията на бедност. Но останалите над 200 хил. ще продължат да бъдат в групата на бедните дори според стандартите в България, въпреки че получават пенсии. Сред тези хора има както такива с инвалидни пенсии, така и с пенсии за стаж и възраст, тоест работили са и са били осигурявани необходимия брой години, за да получат пенсия.

Линията на бедност по принцип се определя като 60% от средния медианен доход в страната. Но в България линията на бедност за 2025 г. е определена на база данни за доходите през 2023 г. Средният осигурителен доход през 2024 г. е нараснал с 14,5 на сто. Официални данни за увеличението на заплатите през миналата година още не са обявили от Националния статистически институт. Но последните налични данни към септември 2024 г. показват, че средната заплата е нараснала за година с над 11%. От синдикатите поискаха тези увеличения да бъдат взети предвид при определянето на линията на бедност. Но в крайна сметка прагът под който се счита, че човек е беден, беше определен на база размера на доходите от 2023 г.