За този витамин има доста противоречиви изследвания. Много хора вземат добавки с него без да са сигурни, че имат нужда. Знаем ли как да осигурим на тялото си достатъчно от този (на практика) хормон, без който не е възможно да поддържаме добро здраве?
Дефицитът може се свърже с по-чести сърдечни заболявания
Целта на този текст е да отговоря на често задаваните въпроси към мен и лекарите в нашата клиника и да дам възможно най-ясните и разбираеми отговори, свързани с този важен за тялото витамин.
1. За витамин D се сещаме предимно през зимата, когато се срещнем с грип и различни вируси, както и по време на пандемии. Защо е така?
Витамин D е важен и за функцията на имунната система. Той може да помогне в борбата с бактериите и вирусите, а някои изследвания показват, че дори играе роля в предотвратяването на хронични заболявания като множествена склероза и рак. Основната му функция обаче е да помага на тялото да абсорбира калций и фосфор от храната, която ядем. Така витамин D помага за поддържането на здрави кости, а дефицитът му може да доведе до състояния като остеопороза или рахит при децата. Освен за здравето на костите, витамин D също така спомага за регулиране на клетъчния растеж, както и на нервно-мускулните функции. Някои проучвания дори предполагат, че той дори може да предпази от депресии и да “повдигне” настроението.
2. Откъде тялото получава необходимия витамин D?
Организмът естествено се снабдява витамин D по два начина: от слънчевата светлина (80-90 процента от общото количество в тялото) и от храни, богати с този витамин. Часовете, прекарани на плажа или по бански в двора, на балкона, или пък в планината - с тяло, изложено на слънцето, са важни за здравето ни. Защото така, под действието на ултравиолетовите лъчи в тялото се синтезира витамин D3 (холекалциферол), една от формите на витамин D. За образуване на достатъчно витамин D е нужно ежедневно излагане на слънце на цялото тяло за около 20-30 мин. или на определени негови части - за 60-90 мин. Хората с по-тъмен цвят на кожата обаче имат нужда от по-продължителен контакт със слънчевите лъчи. Най-интензивни са UVB лъчите, под чието действие се образува витамин D в интервала от 10:00 до 15:00 часа. Но точно в този интервал те са и най-опасни, защото в големи дози може да причинят увреждане и рак на кожата.
Може да си набавяме витамин D и с храната. Мазните риби като сьомга, херинга и скумрия са сред най-богатите източници. В по-малки количества той се намира в сиренето и яйчния жълтък. Някои гъби осигуряват витамин D2 в различни количества.
За поддържане оптимални нива на витамин D е най-удачно комбинирането на балансирана диета с умерено излагане на слънце - все неща, които трудно се постигат с модерния начин на живот. Работата на бюро, налагащият се хоум офис, липсата на слънце в големите градове заради замърсения въздух и прекомерното строителство, небалансираното хранене с преработена храна с много консерванти, химикали, сол, захар, подобрители - всичко това е част от този модерен начин на живот. Лесното решение е да посегнем към добавките с витамин D. Но истинското решение на тази модерна дилема е да водим природосъобразен живот, да се движим на слънце, да се храним разумно. И ако се съмняваме, че имаме дефицит на този витамин, да направим изследвания и да вземаме добавки с витамин D, ако така ни е посъветвал лекарят.
3. Има ли растителни храни, които са добри източници на витамин D?
Не са много естествените растителни храни, богати на витамин D. Някои видове гъби обаче могат да осигурят витамин D2, особено когато са изложени на слънчева светлина. Понякога продукти на растителна основа като ядкови млека, зърнени храни и тофу изкуствено се обогатяват с витамин D, информация за което може да се намери на техните етикети.
4. Използването на слънцезащитни продукти при слънчевите бани позволява ли на кожата да произвежда достатъчно витамин D?
Слънцезащитните кремове са предназначени да блокират UVB лъчите, т. е. вида светлина, който причинява слънчево изгаряне и при прекомерно облъчване - рак на кожата. Но UVB лъчите са и тези, които организмът използва, за да произвежда витамин D. Следователно, на теория, ако използвате много слънцезащитни продукти, може да намалите производството на витамин D в кожата си. Въпреки това, проучванията са установили, че хората, които редовно използват слънцезащитни масла и лосиони, нямат значително по-ниски нива на витамин D от тези, които не употребяват слънцезащитни. Това може да се дължи на факта, че никой слънцезащитен крем не блокира 100% от UVB лъчите или че хората обикновено не нанасят крема по цялото тяло.
5. Какви болестни състояния се развиват при липса на достатъчно витамин D?
Трайният дефицит на витамин D може да доведе до редица здравословни проблеми. Един от тях е костното заболяване рахит, срещащо се най-често при деца които не получават витамина в достатъчни количества. Подобна липса при възрастни причинява остеопороза и остеомалация - състояния, при които има болки в костите и мускулна слабост. Калцият в костните структури постепенно намалява и те стават слаби и податливи на счупвания.
Според някои изследвания липсата на витамин D може да бъде свързана с повишен риск от рак на дебелото черво, простатата и гърдата, въпреки че са необходими повече доказателства в тази област. Дефицитът на витамин D може се свърже с по-чести сърдечни заболявания, артериална хипертония, инфекциозни болести, дори опасност от отключване на множествена склероза, ревматоиден артрит, диабет тип 1 и други автоимунни заболявания.
Най-честите симптоми на дефицит на този витамин включват лесна умора, чести инфекции, болки в костите и мускулите, потиснато настроение, забавено зарастване на рани, косопад. Въпреки това, много хора с недоимък на витамин D може да не показват никакви симптоми.
6. Как може да се определи дали има дефицит на витамин D в тялото?
Чрез кръвен тест за 25-хидрокси витамин D. Това изследване показва количеството на основната транспортна форма на витамин D, циркулираща в кръвта. Тя се образува в черния дроб и продължава по-нататъшната си трансформация в бъбреците, докато се превърне в активен витамин D, способен да прониква и въздейства на клетките.
7. Каква е дневната нужда от витамин D при юноши и възрастни?
Препоръчителният дневен прием варира в зависимост от възрастта, начина на живот и цялостното здраве. Според повечето специалисти препоръчителните минимални дози са 600 - 800 IU на ден. При повечето хора обаче те се оказват недостатъчни за поддържане на оптимални нива на този витамин във кръвта. Затова някои експерти предполагат, че по-високият дневен прием на витамин D, между 1000 до 4000 IU, може да осигури по-добра превенция срещу дефицитни състояния. Една еритемна доза слънчеви лъчи (даваща леко кожно зачервяване) е приблизително еквивалентна на прием през устата на 10 000 IU от витамина. При съмнение за дефицит на витамин D винаги е нужно да се направи консултация с лекар, който да определи най-добрия начин за корекция на това отклонение.
Следва продължение, в което доктор Милев ще отговори на още въпроси.
Визитка
Д-р Красимир Милев е роден през 1971 г. Завършва медицина през 1996 г. във Варна и решава да продължи развитието си в областта на холистичната медицина. През 1998 г. започва работа в клиниката (тогава Център за лечение с плодове на д-р Емилова). От 2002 г. е главен лекар на клиниката, наблюдавал е и активно участвал в лечението на голяма част от десетките хиляди пациенти, преминали през лечебното заведение. Д-р Милев има докторска степен по алтернативна медицина към университета в Калкута, завършил е курсове по ароматерапия и е член на международното общество по холистична медицина. Автор е на множество публикации на тема природосъобразно хранене и здравословен начин на живот.