Държавата иска да продаде студентския парк, разположен между Философския и Стопанския факултети на Софийския университет и “малкия” Стадион Академик в столицата, алармира студентът Андрей Димитров от гражданската инициатива за възстановяване на парка.
С Решение №289 на Министерски съвет, паркът, разположен на по-малко от 10 минути от идеалния център на София, е включен в списъка с над 4400 държавни сгради и имоти за продажба, който бе обявен през май, а подробна карта с въпросните парцели стана публично известна в края на юни, благодарение на блогъра Боян Юруков.
Държавният парцел се продава заедно с прилежащите площи, включително комплекс “Академика” и няколко сгради, в които се помещават държавни институции като Изпълнителна агенция “Програма за образование”, Център за оценяване в предучилищното и училищното образование, а също така Блок 1 и 2, които се ползват като студентски общежития. Според кадастъра имот 68134.704.593 е със собственост Държавна публична от тип Урбанизирана с предназначение за обект комплекс за образование и площ 69260 кв.м. и няколко блока.
Зелената площ нашумя покрай инициативата за нейното пълно възстановяване, организирана от студента Андрей Димитров и подкрепена от над 200 доброволци. В рамките на половин година гражданите почистваха периодично парка, който беше в силно занемарено състояние. Днес възстановената площ за рекреация се ползва ежедневно от стотици живущи, студенти и работещи в квартала БАН-IV км.
В провежданите от началото на 2025 година акции за почистване, доброволците успяват да отстранят тонове опасна дървесина и да разкрият оригиналната каменна настилка, потънала под дебел земен слой. Напълно възстановени са 20 пейки, а калните участъци са облагородени с чакъл. Местните вече се грижат ежедневно за поддръжката на зелената площ, значително е подобрена и локалната сигурност – мястото, доскоро считано за свърталище на наркозависими и скитници, вече е чисто, приветливо и безопасно.
Идеята на студентите е оригиналният проект от средата на ХХ век да бъде съчетан с модерни условия, които да бъдат привлекателни за младите хора. Проектира се поставянето на соларни лампи със зарядни станции за телефони, кофи за боклук от рециклирани материали и обособен парцел за градско земеделие.
Освен акциите за почистване, студентът инициира дискусии за създаване на проект за това как това обновено градско пространство може да се превърне в културен и научен хъб за ученици, студенти от близките факултети на СУ и учени от БАН. Мястото позволява изграждане на мини амфитеатър за събития, концерти и дебати. Изложбени пана като на “Моста на влюбените” и градината “Кристал” ще показват творби на ученици и студенти от арт специалности и ще представят добри практики от успехите и достиженията на българските младежи. Култовата статуя на сърничката, открадната през 90-те години също ще бъде възстановена от студенти по скулптура.
“Призовавам министър-председателя на Република България Росен Желязков, както и областния управител на София-град Стефан Арсов, за незабавна намеса и спиране на процедурата по продажба на имота. Ангажирам се лично със случая и ще се боря докрай, за да не бъде допуснато това пространство да изчезне от картата на София.” Това написа организаторът на инициативата възстановяване на парка
Димитров в своята страница във фейсбук.