Монарсите са богати като в приказките
Смяна на върха в едно от управляващите седем кралски семейства в Европа - след 52 години на трона, 83-годишната датска кралица Маргрете II преотстъпи трона на своя син Фредерик. Това вече става тенденция в европейските кралски фамилии (с изключение на Великобритания) - монарсите да предават поста на наследниците си още приживе. Своя ред чакат и шведската принцеса Виктория и норвежкият принц Хаакон.
Всички европейски монарси имат само представителни функции и почти никаква политическа власт. Относително по-силни позиции има княз Алберт в Монако. В една-единствена от монархиите в Европа тронът не се наследява, а се получава чрез избори - Ватикана.
Историчката Моника Винфорт обяснява, че монархиите са се запазили навсякъде в Европа, където не е имало гражданско-революционни промени както във Франция, Италия, Австрия или Германия. Династиите живеят от традициите, от клюките около тях, от скандалите и от идиличния семеен живот, който по-малко или повече се изтъква на показ. „Нашият живот е сапунена опера“, бе казал навремето днешният британски крал Чарлз Трети.
Монархически режими има в 22 процента от държавите по света. 43 от 194 признати държави се управляват от суверенни монарси. В 14 държави извън Европа все още държавен глава е английският крал - като например в Канада и Австралия. Единствената империя в света е Япония - където монархът има чисто церемониални функции в демократичната държава.
Абсолютни владетели без никакъв парламентарен или юридически контрол са монарсите в Бруней, Оман, Катар, Саудитска Арабия, Есватини и Ватикана. В Малайзия пък тронът не се наследява - султаните на деветте провинции определят кой да стане крал.
Има и още нещо - монарсите са богати, почти като в приказките. Най-богатият крал в света - Рама X в Тайланд, притежава между 30 и 43 милиарда долара. В Европа най-богат е князът на Лихтенщайн Адам II с 3,5 милиарда долара. Личното състояние на крал Чарлз Трети е 1,8 милиарда долара. Кралските семейства на Дания и Испания изобщо не могат да се мерят с тях - кралица Маргрете ще предаде на сина си едва 30 милиона долара, а испанският крал с неговите 10 милиона долара е на последно място в Европа.
(Със съкращения)