В Белоградчик възстановиха „Комитет 1850 лето”. В комитета влизат граждани на Белоградчик и родолюбци, обединени от една обща цел – да се възстанови дейността на съществувалия преди години „Комитет 1850 лето”, който да популяризира дейността на Белоградчишкото въстание от 1850 г., което предхожда с 26 години Априлското въстание, каза за „Труд news“ Боян Минков, кмет на Белоградчик и един от инициаторите на идеята.
Възстановяването му е свързано с предстоящото честване на 175-та годишнина от избухването на величавото Белоградчишко въстание, потушено в кръв и незаслужено позабравено в годините, допълни Минков и каза, че днешното поколение, жителите на градчето, интелектуалци и общественици, българските историци и писатели, управляващите са в дълг към събитията станали преди 175 г. по време на въстанието в Северозападна България, в дълг към паметта на загиналите селяния във въстанието, която трябва да съхраняваме, пазим и популяризираме сред младите.
Минков сподели, че подобен Комитет е бил създаден през 1906 година, като негово дело е изграждането на Паметник на убитите ръководители на въстанието до крепостта „Калето”. Но в средата на миналия век той е престанал да съществува. През 1992 година е подновена дейността му, но за кратко време. Възстановяването на комитета е свързано с отбелязването на 175-та годишнина от избухването му, което ще се отбележи през този година.
Участниците в първата среща на възстановения „Комитет 1850 лето“ представиха своите идеи, мисли и намерения как да се отбележи годишнината, ползвайки опита от направеното от предишните комитети. Основните цели, които си поставя Комитета са: популяризиране на въстанието в Северозападна България от 1850 лето, с център Белоградчик; представянето му пред широката общественост и медии като Белоградчишко въстание; събиране и съхраняване на информация за участниците в него и откриване на техни наследници и др.
Въвеждащата среща постави насоката, в която ще се работи за тържествено отбелязване на годишнината от въстанието в Северозапада България с център Белоградчик, като дейностите на Община Белоградчик ще бъдат синхронизирани и с другите селища, в които са се случили част от важните исторически моменти и бойни действия. Целта е да се отпразнува тържествено 175 години от въстанието, да се даде гласност и да се отреди подобаващото му място в историята на България.
В първата среща на възстановения „Комитет 1850 лето“ участваха кметът и председателят на Общинския съвет на Белоградчик - Боян Минков и Ангел Георгиев, отец Рафаил - архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия, представители на културни институции, историци и общественици. За председател на комитета бе избран Емил Цанков, зам.- председател е Даниел Дончев, уредник в музея в града.
В българската история има дати и събития, които ни зареждат с патриотизъм и национално самочувствие. Въстанието от лятото на 1850 година в Северозападна България, когато населението от Видинско, Кулско, Ломско и Белоградчишко се вдига на бунт срещу османския гнет, е едно от тези събития. За него малко се знае, не се изучава в учебниците, е категоричен Емил Цанков. И припомня част от историята на въстанието-„решението за избухването му през лятото на 1850 година в Северозападна България е взето в Раковишкия манастир. Определена е и дата - 1 юни, но арестуването на белоградчишките инициатори, начело с Цоло Тодоров, отприщва народната стихия и на 29 май 1850 година Белоградчишката нахия е обхваната от огъня на бунта. Въстават между 10 000 и 15 000 души от Видинско, Белоградчишко и Ломско. Едва малка част от въстаниците са били въоръжени с пушки.“
В това първо селско въстание срещу поробителя нашите предци се вдигат срещу цяла империя в името на едно – свободата. Макар действията им да не водят пряко до нея, да е потушено в реки от кръв, въстаниците остават един от най-ярките примери за себеотрицанието и храбростта, на която е способен българина в името на по-висше благо. Затова трябва да помним и съхраняваме техния подвиг, каза кметът на Белоградчик Боян Минков.