Датата е 13 февруари 2025 г., обедно време. Тепърва предстои да разберем дали българите ще подкрепят масово инициативата за бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес и по пример на други държави.
Кампанията целеше купувачите, разочаровани от покачването на цените на основните хранителни продукти, да се откажат от пазаруване, за да накарат търговците на дребно да намалят цените.
Какво установи проверка на "Труд news" към този час на деня?
Проверихме каква е обстановката и направихме своеобразно преброяване на посетителите в три обекта от чуждите търговски вериги у нас.
Въпреки че гражданите подкрепят идеята за бойкот и искат да изпратят ясно послание, че цените са високи, мнозина влизат в магазините и пазаруват.
Купуващи софиянци имаше, макар и с една идея по-малко от обикновено, поне на пръв поглед. Струпване пред щандовете категорично нямаше, но да не забравяме, че четвъртък все пак е работен ден, а посещението ни беше и в работно време.
В полагаемата им се почивка и абсолютно целево, за да купят картофи и банани на промоционални цени, специално се бяха отбили две жени на средна възраст, работещи в чистотата.
Друга дама беше влязла за три букетчета лалета в целофан, отново на промоция.
Четвърта отиде на касата с няколко кутии бонбони с идеята да почерпи за празник. Баба взе обяд за внучето си от топлата витрина.
Възрастен човек оглеждаше продуктите на хладилната витрина за млека и млечни продукти, в търсене на по-евтинкото.
Семейство на пенсионери напълни кошницата с повечето от традиционните продукти от познатата ни малка потребителска кошница.
По-скоро мижав интерес за пазар днес според екипа ни, но продавачката е на друго мнение
На въпроса пазаруват ли си хората в деня на бойкота касиерката ни отговори така:
"Пазаруват си, да. След 17 ч, като приключат работа ще има и доста повече хора. Нормален ден до момента. За един ден няма да се оправят нещата. Пък и не забравяйте, че сме в България. Тук си се случват след 10-15 години нещата, ако изобщо се случат", коментира дългогодишният търговски служител.
Да пазаруваш или да не пазаруваш?
"Те да си обявяват бойкоти, ние ще си пазаруваме. Знаех си, че днес ще пуснете много хубави неща. А и при вас винаги цените са били нормални, не е като при някои други", отбелязва жена, която плаща покупките си, като споменава името на друга хранителна верига.
"Не вярвам, че нещо ще произтече от днешния ден. Вярно е, че трябва да си търсим правата, но какво да ви кажа - в кварталния магазин е и по-скъпо", коментира друга.
"На мен животът ми е промоция"
"Виж, момиче, на мен животът ми е промоция. Ако не са промоциите, как ще изкарам месеца с тази пенсия, нищо че съм с три висши образования. Да, за днес обявиха промоциите и съм дошла специално. И по никакъв начин не вярвам, че за един ден ще оправим нещата или ще стреснем някой, не е това начинът", обяснява ни дама с икономическо образование и със стаж над 30 години като счетоводител, която влиза в третия от големите хипермаркети.
Твърдо "за" бойкота
"Дойдох да проверя дали пазаруват. Това българите няма да се оправим. Ей, така - цял живот разделение", казва ни възрастен мъж, който срещаме пред магазина.
Приятелят му отбелязва: "Изчакай, има време до края на деня. Напротив, мисля, че българите вече се научиха. И надежда има. По-малко пазаруват със сигурност".
Инициативата за бойкот на търговските вериги на 13 февруари беше на 4 организации - Федерацията на потребителите, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива". От няколко дни в социалните мрежи се организира и "антибойкот", с призив да пазаруваме както всеки ден и не е това начинът да паднат цените.
Според инициаторите бойкотът може да доведе до реална промяна, като окаже натиск върху търговските вериги да предлагат по-достъпни цени и да спазват принципите на честна конкуренция, както в другите страни от ЕС.
В същото време Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) съобщи, че ще разследва ценовото увеличение на основните хранителни продукти, за да установи дали има картелни споразумения между търговците. От регулатора припомнят, че ценовите промени са незаконни само ако не са резултат от пазарните процеси, а от координирано действие между участниците на пазара.