Гърция може да осигури пълното търсене на галий в ЕС

Кадър: Х (Twitter)

Гърция трябва да играе важна роля за посрещане на цялото търсене на Европейския съюз за критичната суровина галий, каза за Kathimerini изпълнителният вицепрезидент на Европейската комисия (ЕК) за просперитета и индустриалната стратегия Стефан Сежурне, който беше в Атина миналата седмица, след представянето на амбициозния план на Комисията за осигуряване на достатъчното количество критични суровини в Европа.

Комисарят каза още, че е необходим диалог с местните общности, за да ги увери в екологичните условия, предлагани от европейското минно законодателство, и обяснява необходимостта блокът да стане по-малко независим от трети страни на фона на променящите се геополитически развития.

Сежурне също така увери, че Европа ще защитава максимално интересите си срещу търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп, добавяйки, че Европа преживява „малка интелектуална революция“ по отношение на установяването на преференциален режим за европейския бизнес чрез новите обществени договори.

„Гърция е една от страните, която е домакин на един от 46-те европейски стратегически проекта за критични суровини. Тези проекти имат за цел значително да намалят нашата зависимост от страни извън ЕС, когато става въпрос за алуминий, литий, кобалт, мед и 13 други критични суровини. Сега е закон на ЕС, че нашият континент не може да надвишава определен праг на зависимост при добив, преработка и рециклиране извън нашия континент. Проектът в Гърция е един от най-обещаващите: той може да отговаря на 10% от нашите нужди от алуминий и може да е в състояние да осигури цялото търсене на галий в ЕС. Ето защо тя ще се възползва от ускорени административни процеси и финансиране от ЕС”, каза още Сежурне.

Геологията на Гърция е богата. В разговора ми с министър-председателя Мицотакис стана ясно, че вероятно можем да имаме повече проекти. Гърция има почвата, а също и бизнес експертизата. Метлен е пример за това. Тази година ще имаме нова покана за проекти и се надявам да имаме гръцки проекти за оценка. Гръцките граждани трябва да са наясно колко значително могат да допринесат за европейския суверенитет в това отношение. ЕС предлага най-благоприятните за околната среда и обществото условия в света за добив и преработка на суровини. Нашите закони винаги включват диалог с местното население и националните власти са отговорни за прилагането на това.

На въпрос колко време смятате, че ще отнеме на ЕС, ако въобще ще намали зависимостта си от Китай, Сежурне отговори:

„Целите до 2030 г. са много амбициозни, но постижими. След пет години не трябва да сме зависими от нито една страна извън ЕС за критична суровина с повече от 65%, трябва да извличаме 10% от нашите нужди, да трансформираме 40%, 25% и да рециклираме това, от което нашата индустрия се нуждае. От основно значение е да постигнем тези проекти навреме. С някои критични суровини, като литий, който е от съществено значение за батериите, бихме могли да разчитаме на себе си, ако всички проекти функционират дотогава. Нашата траектория е ясна: от почти пълна зависимост до пълен суверенитет, благодарение на добитите, произведените и рециклирани материали в ЕС. Има дори случаи, като волфрама, когато извличаме значителна част от необходимото, но сме го изпратили в чужбина за преработка! Ние знаем, с Covid-19 и войната в Украйна, че не можем да поемем риска да бъдем зависими от един много нестабилен външен свят. Трябва да ускорим и съм уверен, че тези проекти ще променят играта.”

Най-четени