Гьоте-институт България представя в Търново проекта „Отключени гласове”

Гьоте-институт България представя в Търново проекта „Отключени гласове”

Гьоте-институт България представя във Велико Търново проекта „Отключени гласове” /VOICES UNLOCKED/ UNGEHÖRTE STIMMEN. Куратор е журналистката Диана Иванова, а модератори: Ваня Жекова, Татяна Ваксберг и Румен Петров. Специални прожекции ще могат да видят безплатно жителите и гостите на Велико Търново в клуб ТАМ от 20 – 22 април.

Поредицата тематизира сложната тема за (не)видимото присъствие на репресивните тайни служби в живота по времето на комунизма в бившата ГДР и България - през призмата на български и немски документални и игрални филми. Насочена към едно ново поколение, което днес отново се сблъсква с въпроси – какво е истина и какво пропаганда. Всеки филм ще бъде придружен от дискусия и възможност за обяснение на понятия, думи, изчезнали от живота днес, но предизвиквали чувство на страх и безпомощност тогава, които може би неосъзнато влияят и на сегашния ни живот.

Проектът стартира през 2016 година по време на Международния София Филм Фест и продължи с прожекции и дискусии в Пловдив и Видин.

unnamed-1На 21 април /петък/ ще е прожекцията на „Животът на другите” (Das Leben der Anderen). Лентата на режисьора Флориан Хенкел фон Донерсмарк е носител на Оскар за чуждоезичен филм през 2006 г. и на Немската филмова награда 2006 г. „Животът на другите”, дебютният пълнометражен филм на Флориан Хенкел фон Донерсмарк, се превръща в световен бестселър. Драмата поставя в центъра на сюжета апарата на Щази и културната сцена в Източен Берлин. За мнозина критици това е първият сериозен филм за ГДР след множество повърхностни комедии. Филмът защитава идеята, че истинското изкуство дава шанс доброто в човека да излезе наяве и посочва една възможност за помирение между жертви и извършители. Филмът обаче разделя и до днес германското обществено мнение – доколко вярно пресъздава историческите аспекти на сложната тема с тайните служби.

На 22 април в клуб ТАМ ще бъде представен филмът „Досието Петров”- България/Германия/Франция, реж. Георги Балабанов. Филмът е носител на Награда за режисура в Монреал, Канада, 2015 г. Лентата на живеещия в Париж режисьор Георги Балабанов се опитва да даде свой прочит на прехода. Александър Петров (Михаил Билалов) е актьор в Народния театър по време на социалистическия режим, а съпругата му Мария (Ана Пападопулу) играе на същата сцена. По средата на важно представление Мария не успява да овладее своя нервна криза и избухва публично срещу режима. Това привлича вниманието на агентите от ДС, те я затварят в лудница и принуждават Александър да напусне театъра и да започне работа в погребална служба. След падането на режима Александър открива, че е бил предаден от човека, на когото най-много се е възхищавал – своя учител и приятел. Обезсърчен, Петров изоставя всички форми на обществен живот. Да се справи с тази тежка ситуация му помага неговият приятел, един от бившите началници на тайните служби, превърнал се във виден бизнесмен. Той му предлага да оглави новосъздадена партия.unnamed-2

Също на 22 април от 19,30 ч. ще бъде представен филмът на журналистката Диана Иванова „Чуй”. Филм за легендарното радио “Свободна Европа” - защо едно радио е обявено за враг номер едно на комунистическа България?. Какво прави радио “Свободна Европа”, създадено от САЩ в Западна Германия след края на Втората световна война, толкова опасно?

Този филм разказва много непознати лични истории - за българите, работили в "Свободна Европа" от Мюнхен, за слушателите му тук, за хората от ДС срещу него, за хората, на които то дава глас. Едно радио срещу системата. Филм, в който всички говорят от първо лице единствено число, а архивите на ДС и БНТ се показват за първи път.

Филмът печели награда за режисьорски дебют Златен Ритон, Пловдив 2014 и е селектиран на множество международни фестивали – Behind the Curtain, Birmingham 2016, DOKUfest Prizren 2015, CinEast Luxemburg 2015, SoIndependent Film Festival New York 2015 и др.

След прожекцията ще се проведе среща – разговор с режисьорката Диана Иванова и Ваня Жекова, член на Комисията по досиетата, герой във филма.

Най-четени