Сирийските бунтовници обявиха, че президентът Башар Асад е избягал от страната, като призоваха гражданите в чужбина да се върнат в „свободна Сирия“ и заявиха, че Дамаск е свободен от „тиранина“.
„Тиранинът Башар Асад избяга“ и „обявяваме град Дамаск за свободен“, написаха бунтовническите фракции в Telegram и добавиха: „след 50 години потисничество под управлението на Баас (Партията за арабско социалистическо възраждане) и 13 години престъпления, тирания и принудително изселване... днес обявяваме края на този мрачен период и началото на нова ера за Сирия“.
The regime of Bashar al-Assad has fallen in Syria
— NEXTA (@nexta_tv) December 8, 2024
The group Hay'at Tahrir al-Sham has taken control of Damascus, the Syrian capital. Gunfire is heard in the streets, and prisoners are being released from jails.
Syrian Prime Minister Mohammed al-Jalali stated that he is ready to… pic.twitter.com/hU135e6tmS
Веднага след новината улиците на Дамаск се изпълниха с празнуващи хора.
„Чувствата ми са неописуеми“, казва Омар Дахер, 29-годишен адвокат пред Асошиейтед прес. „След страха, в който той (Асад) и баща му ни караха да живеем в продължение на много години, и паниката, и състоянието на терор, в които живеех... не мога да повярвам.“
Дахер допълва, че баща му е бил убит от силите за сигурност, а брат му е бил задържан и съдбата му е неизвестна. Асад „е престъпник, тиранин и куче“, казва той.
Тълпи от сирийци се събраха да празнуват на централните площади в Дамаск, скандирайки лозунги срещу Асад и натискайки клаксони на автомобили. В някои райони се чуха празнични изстрели, които по-късно бяха забранени от армията, за да не се плаши цивилното население.
„Проклета да е душата му и душата на цялото семейство Асад“, казва Газал ал Шариф, друг празнуващ в централен Дамаск. „Това е молитвата на всеки потиснат човек и Бог й отговори днес. Мислехме, че никога няма да го видим, но слава Богу, го видяхме.”
Клипове в социалните мрежи показват, че гражданите са стигнали и до двореца на Асад и са го разграбили.
— World Crisis Tracker (@WorldCrisi19621) December 8, 2024
of the palace of the Assad in Damascus.#Syria #Syrie #بشار_الأسد https://t.co/laoHvtN3YK pic.twitter.com/zbV10PTdNs
Ливанско-сирийската граница при Масна е пълна с хора, които чакат да преминат.
Хората, които са били в Ливан, отдавна са чакали този момент - да се завърнат свободно у дома.
The Guardian съобщава, че множество млади мъже са се събрали на прелеза, скандирайки революционни и свободолюбиви песни, държейки зеления флаг на опозицията.
От сирийската страна на границата казват, че няма повече мита, няма контролно-пропускателни пунктове и няма печати в паспортите.
Източници от бивш персонал по сигурността казват, че през нощта им е било наредено да напуснат позициите си и да спрат операциите на граничния пункт. Сега е затворено - нито полиция, нито митничари не допускат хора. Бунтовниците управляват.
За момента не е ясно кога граничният пункт ще отвори, за да могат да преминат чакащите от ливанската страна.
BREAKING Syria: Uprising People have stormed the presidential palace of former president Assad in Damascus
— :Déborah Smits: Angelic Warrior of YHWH Elohyim (@91311_Lol) December 8, 2024
Meanwhile, keep updated
Subscribe to @WW3INFO ✅ pic.twitter.com/uZLT4WyrrC
Кои са бунтовниците, които в момента управляват Сирия?
Бунтовниците, които преминаха през Сирия, са водени от ислямисткия алианс Хаят Тахрир аш Шам, или HTS, заедно с група "чадър" от подкрепяни от Турция сирийски милиции, наречени Сирийска национална армия. И двете са били укрепени на северозапад.
Те започнаха ударната офанзива на 27 ноември, като въоръжени лица превзеха Алепо, най-големият град в Сирия, и централния град Хама, четвъртият по големина.
Основателят на HTS, Абу Мохамед ал Джолани, някога е бил участник в иракския бунт срещу САЩ като член на групировката, която в крайна сметка се превърна в Ислямска държава. В предишното си въплъщение като Jabhat al-Nusra или фронта на Al-Nusra, HTS по-късно обяви вярност към Ал-Кайда. В крайна сметка публично прекъсна тези връзки през 2016 г. и се преименува на Hay’at Tahrir al-Sham или Организация за освобождение на Леванта.
HTS сега е най-мощната бунтовническа фракция в Сирия.
Тя е определена като терористична група от САЩ и има сериозни опасения за правата на човека в контролираната от нея зона, включително екзекуции на онези, обвинени в присъединяване към съперничещи групировки, както и по обвинения в богохулство и изневяра.
HTS и Сирийската национална армия понякога са били съюзници, понякога съперници, а целите им може да се различават.
Подкрепяните от Турция милиции също имат интерес да създадат буферна зона близо до турската граница, за да държат настрана кюрдските бойци, които са в конфликт с Анкара. Турция беше основен поддръжник на бойците, които се стремят да свалят Асад, но напоследък призова за помирение, а турските официални лица категорично отхвърлиха твърденията за каквото и да е участие в настоящата офанзива.
Падането на режима на Асад е важно за Сирия.
Президентът Асад се беше вкопчил във властта в продължение на 14 години, докато страната се раздробяваше на фона на брутална гражданска война, която се превърна в поле за битка за регионални и международни сили.
Както пише Associated Press, падането му е в рязък контраст с първите му месеци като невероятен президент на Сирия през 2000 г., когато мнозина се надяваха, че той ще бъде млад реформатор след три десетилетия управление от страна на баща му.
Образованият на Запад офталмолог, тогава само на 34 години, беше доста маниакален, фен на технологиите фен и компютрите, с деликатно поведение. Но когато бе изправен пред протести срещу неговото управление, избухнали през март 2011 г., Асад се обърна към бруталните тактики на баща си в опит да ги смаже.
Тъй като въстанието прерасна в откровена гражданска война, пише АП, той отприщи армията си, за да взриви градове, контролирани от опозицията, с подкрепата на съюзниците Иран и Русия.
Международни правозащитни групи и прокурори твърдят, че има широко разпространено използване на изтезания и извънсъдебни екзекуции в управляваните от правителството центрове за задържане в Сирия.
Войната в Сирия уби близо половин милион души и разсели половината от предвоенното население на страната от 23 милиона. Тъй като въстанието се превърна в гражданска война, милиони сирийци избягаха през границите в Йордания, Турция, Ирак и Ливан и към Европа.