Джей Ди Ванс: Не можем да финансираме войната завинаги, американците няма да го позволят

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че най-добрият начин да се защити Украйна от нова руска инвазия е да се гарантира, че САЩ имат финансов интерес от бъдещето на Украйна.

„Ако искате реални гаранции за сигурност, ако наистина искате да гарантирате, че Владимир Путин няма да нахлуе отново в Украйна, най-добрата гаранция за сигурност е да дадете на американците икономически ръст в бъдещето на Украйна“, каза Ванс в интервюто с Шон Ханити от Fox News, излъчено в понеделник вечерта.

„Това е много по-добра гаранция за сигурност от 20 000 войници от произволна държава, която не е водила война от 30 или 40 години“, допълни той.

Интервюто беше излъчено в същия ден, когато Белият дом обяви, че спира военната помощ за Украйна, и дни след като американският президент Доналд Тръмп се сблъска с украинския президент Володимир Зеленски в Овалния кабинет.

„Какъв е действителният план тук? Не можете просто да финансирате войната завинаги. Американският народ няма да приеме това“, каза Ванс.

Интервюто е било записано предварително, така че не е ясно дали Ванс е знаел, че САЩ ще са спрели помощта до момента на излъчването му.

Ванс и Ханити говориха за спорната среща в петък, като Ванс сподели, че се е опитал да разсее напрежението. По думите му вратите за преговори все още са отворени.

„Имаше липса на уважение. Имаше известно чувство за право“, каза Ванс за Зеленски. „Те показаха ясно нежелание да обсъждат мирното споразумение, което президентът Тръмп се опита да сключи в тази ситуация.“

Преди срещата в петък сделката за минералите имаше за цел да създаде съвместен фонд между САЩ и Украйна, който да получава приходи от добива на редкоземни метали и други ценни минерали в Украйна, както и някои приходи от нефт и газ.

По-късно в интервюто в понеделник Ванс удвои критиките си към европейските лидери, които са ограничили свободата на словото и демокрацията. Вицепрезидентът твърди, че администрацията на Байдън насърчава цензурата.

„Тези идеи ще унищожат западната цивилизация“, каза Ванс. „Те ще унищожат Европа и биха унищожили Съединените американски щати, ако им позволим да се разпръснат.“

Той продължи да повтори антиимигрантската реторика, твърдейки, че масовата миграция представлява голяма заплаха за Европа. До края на интервюто разговорът се обърна към анти-транс теми, само дни след като Тръмп подписа изпълнителна заповед, забраняваща на транссексуални спортисти да се състезават в женски спортове.