Пълен абсурд е вече войната в Украйна да продължи и конфликтът да ескалира до глобален
Според председателя на парламентарната Комисия по европейски въпроси и контрол на европейските фондове вече е пълен абсурд войната в Украйна да продължи и конфликтът да ескалира до глобален. Той смята, че по-голяма светлина за спиране на огъня в последните три години не сме имали. Според него има много критики към дейността на ООН, чиято дейност беше заобикаляна от 30 години насам от самите страни, постоянни членки на Съвета за сигурност. Но ООН не бива да се разрушава, нейните функции трябва да бъдат засилени, категоричен е дипломатът. Европа не е желана на масата за преговори нито от Тръмп, нито от Путин, защото тя не излезе с нито едно предложение за мирно решение на войната, смята той.
- В петък парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна. Какво наложи нейното приемане, господин Гърдев?
- Тя бе нужна, за да се успокои българското общество, за да бъдат разсеяни основателните опасения във връзка с въпроси, изпратени от САЩ до всички европейски страни, членки на НАТО, за евентуално разполагане на войски и участие в някакви мисии в Украйна. И че България няма да бъде включена в някакви местни коалиции и едностранчиви действия.
- А защо отказахте в декларацията да се включи текст, осъждащ руската агресия и престъпления в Украйна?
- Като вносител на тази деккларация ще кажа, че трябва много ясно да се четат текстовете? В трета точка казваме „като се вземат предвид декларациите и решенията на 47, 48 и 49 Народно събрание“. Много ясно стъпваме на една последователна позиция на три парламента назад. Другото - това не е декларация за войната в Украйна, а за недопускане на български въоръжени сили във военните действия - подчертавам, военни действия. Това е основната цел, а не спорове, оценки и политически залитания „за“ или „против“ това, което казва американският президент. Тази декларация е за България. Защото тези дебати ясно показаха как бяха насочени към чисто популистка и пропагандна цел. Колегите от други партии можеха да вкарват всякакви предложения, които до такава степен да разширят фокуса, че декларацията да си загуби смисъла.
- Не става ли въпрос все пак за мироопазващи действия след сключване на евентуално примирие?
- Никъде не знаем за какво става въпрос. Затова още в първата точка на декларацията ние посочваме, че стъпваме върху точка първа от Устава на ООН - за запазване на световния мир.
- Да де, но републикански законодатели предлагат САЩ да се изтеглят от ООН с мотива, че международната хуманитарна и правозащитна организация не насърчава американските интереси и не следва дневния ред на президента Доналд Тръмп „Америка на първо място“. Сенаторът Майк Лий от Юта представи в четвъртък законопроект, наречен „Закон за пълно изключване от провала на Обединените нации“...
- Не обсъждам конкретни личности и конкретни изявления. По принцип правя анализ на събития. Още в интервюта, които правихме с теб по време на предизборната кампания в САЩ ясно казах, че президентът Доналд Тръмп не обича световните организации и смята, че те ограничават новата политика на САЩ. Както видяхме, излезе и от Световната здравна организация. Новата администрация при втория мандат на Тръмп следва политиката от времето на първия.
- ООН като че ли се обезличи в последните години, никой не се съобразява с приети от нея резолюции. Нека цитирам член 2 от устава, алинея втора: Да развива приятелски отношения между нациите, основани на зачитане на принципа на равноправието и самоопределението на народите, и да взема други подходящи мерки за укрепване на всеобщия мир”. И алинея четвърта: “Всички членове на Организацията се въздържат в международните си отношения от заплашване със сила или употреба на сила срещу териториалната цялост или политическата независимост на която и да е държава или по какъвто и да е друг начин, несъвместим с целите на Обединените нации. Това не се спазва, в този смисъл става ли ООН излишна?
- Има много критики към дейността и предложения за нов устав, за нови държави членки на Съвета за сигурност, един цял континент като Африка не е представен в него. ООН наистина беше заобикаляна от 30 години насам от самите страни, постоянни членки на Съвета за сигурност. Но искам да подчертая нещо изключително важно - тази организация е единствената на Земята, която дава право на най-малката държава да има равен глас с най-голямата. Нека да я разрушим и ще се върнем към онова време, в което ще се гледа кой колко войски, територия и население има, така ли? Другата функция на организацията, която изигра изключително положителна роля, че тя ефективно се бореше срещу колониализма.
- Това беше през 50-те и 60-те години....
- Ще кажа нещо, което никой не го казва. ООН не трябва да се разрушава, напротив, нейните функции трябва да бъдат засилени. Това е форумът, който защитава правата на цялото човечество. Знаете ли, че преди ООН никой не е знаел какви международни договори подписват примерно неговите монарси? Външната политика е била абсолютно затворена. Тези неща е хубаво да се кажат. Когато предшественичката на ООН - Обществото на народите беше разпуснато, започна Втората световна война. Защото тогава всяка държава, която е по-голяма и по-силна, има правото да колонизира, да извършва етническо прочистване, геноцид. Никой не го казва какви договори са подписани, никой нямаше възможност да види Мюнхен 1938, пакта Молотов-Рибентроп... Те не бяха никъде публикувани.
- Според новото коректно политговорене Зеленски е диктатор, Русия не е агресор, няма нейна агресия в Украйна, а украински конфликт...
- Пак ви казвам, няма да отговарям на изявления, говоря за процеси, а не този или онзи коментар кой кого как е нарекъл. Има едни първоначални реакции на американския президент, трябва да свикваме с тях. Имаме голяма изключително сериозна промяна на САЩ към президента Зеленски, не в неговото лично качество, а много по-различно от администрацията на Байдън. Тръмп и неговият екип твърдо настояват в Украйна да бъдат проведени избори, нещо, което Байдън никога не спомена като елемент в отношенията между САЩ и Украйна. Това е новото.
- Само че как се провеждат избори по време на война?
- Ето тук е уловката, защото ние дипломатите гледаме конкретно всяка една дума в изречението. Украйна не е обявила война, както и Русия не е. И двете държави се притесняват да обявят война. От гледна точка на обществото има война, но от гледна точка на правната рамка те не са обявявали война. Така че дори в условия на военно положение конституцията на Украйна дава възможност да бъдат проведени избори. Но де юре държавата не е обявила война. Затова Тръмп се фокусира върху правната страна и изкара това на преден план. Предишната администрация боравеше с общи политически изявления. Това е важно, защото ако една държава обяви война, във всеки момент други държави, които подкрепят нейния противник, ще бъдат разглеждани като участници във войната. България е била поставена в такова положение - тя не е обявила война на СССР, но тъй като нацистка Германия е използвала България във всяко едно отношение, тя е разглеждана като участник във войната.
- Според финландския евродепутат Мика Аалтола от ЕНП Тръмп е дал на Европа три седмици, за да подпише условията за капитулацията на Украйна пред Русия. Вашият коментар?
- Никъде не е представен такъв документ. Това може да е криворазбрано негово тълкувание. Много е важно как сериозните въпроси стоят документално. В такива критични моменти нещата трябва да се гледат точно и ясно, а не начинът, по който даден политик е разбрал нещо, което ние реално не го виждаме. Не искам да коментирам изявления на хора, които не съм виждал и не познавам, това е тяхната гледна точка и просто политическо говорене. Дали този евродепутат е видял някакви документи или е чул някъде някой да му каже нещо за три седмици или три дни, е изключително опасно да бъде коментирано в момента.
- Какво целеше Еманюел Макрон със събирането на европейски лидери в Париж в два последователни дни веднага след Мюнхенската конференция по сигурността?
- Начинът, по който беше организирана тази инициатива - това не е със статут на конференция - се определя от неговия домакин президентът Макрон. Така е решил, така е направил. Той действаше ад хок. Но това не е форум на ЕС, който може да взима решения, които да бъдат общоевропейски. Това е частна инициатива на президента Макрон, както между другото частна инициатива е и Мюнхенската конференция.
- Какво според вас ще говорят премиерът на Великобритания Киър Стармър и президентът на Франция Макрон при посещението си при Тръмп днес и утре?
- Има много сериозен въпрос, който възникна през последните две седмици. Трябва да бъдат препотвърдени ангажимените на Европа и на Великобритания след Брекзит, които имахме с най-големия ни стратегически съюзник във всяко едно отношение - САЩ. Обезпокоително е, че от различни политици и медии виждаме сериозни изявления за промяна, за ново отношение, за излизане от ангажименти.
- Месец след идването на Доналд Тръмп започна ли най-голямото политическо преразпределение след края на Втората световна война?
- След разпадането на СССР - категорично да. Ние още нямаме резултат, но индикациите на срещата в Саудитска Арабия между външните министри на САЩ и Русия показват, че се говори за няколко основни момента. Украйна е само една точка. Другите са стартиране на преговори за нова система за световна сигурност, защото тази система, оставена от Студената война, беше разрушена. В нея имаше конкретни договори, които бяха в основата на световната и конкретно за европейската сигурност, но доста от тях бяха денонсирани от САЩ и Русия. Системата за световна сигурност беше демонтирана и се стигна до това, което е в момента.
- А може ли да се стигне до решение на САЩ и Русия за Украйна без участието на ЕС и Украйна?
- Естествено, че не може. Убеден съм, че Украйна ще присъства от един етап нататък. Но ЕС не е желан нито от Тръмп, нито от Путин и това ме безпокои. Европа не излезе с нито едно предложение за мирно решение на войната, защо искат сега да бъдат поканени, след като изобщо не са заявили, че имат някакво решение по въпроса? Със свои предложения излязоха Китай, Индия, Турция... Президентът Зеленски не е припознаван еднозначно от САЩ и Русия и отиде при Ердоган. Турция имаше желание даже да бъде домакин и посредник на една такава среща, Ердоган представи в хода на войната официално искане до Путин, което беше отхвърлено. И сега Турция също е изолирана, което не е добре.
- Какви са основните ви изводи от Мюнхенската конференция по сигурността?
- Още нямаме ясни и категорични оценки, има интерпретации. Това, което видяхме, не е чак толкова различно от това, което виждахме по време на предизборната кампания в САЩ между основните опоненти, но също така - държа да подчертая - и между европейските лидери, които сега в момента са много недоволни от критиките, които отправи вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс и техните реакции, които те пък имаха срещу кандидат-президента Доналд Тръмп. Те заявиха своята ясна и категорична подкрепа за Джо Байдън и Камала Харис. Така че тази тяхна реакция не е толкова изненадваща, защото „техните“ загубиха в САЩ, другите спечелиха. Но цялата риторика на Ванс ние наблюдаваме и в европейските общества, постоянно я гледаме и в Европейския парламент в европейските дебати и в сблъсъка между дясната вълна в Европа и привържениците на либералната идеология. Но нека не забравяме - тези хора, които дойдоха на власт в САЩ, бяха противници на същите европейски лидери. Шолц имаше изявления против Байдън и Харис, те имаха много силна подкрепа от Великобритания, а Урсула фон дер Лайен говореше за Тръмп какви ли не неща... Пак казвам, „техните“ загубиха и срещу тях се явяват техните опоненти. Европа взе страна в предизборната кампания в САЩ и загуби. Така че тази реакция е обяснима.
- Всъщност от европейските лидери само Виктор Орбан и Джорджа Мелони подкрепяха Тръмп...
- Те веднага получиха съдействие и подкрепа и покани от Тръмп да му гостуват в Мар-а-лаго още преди да беше положил клетва. Така че като си заел страната на губещия, сега няма как да се обърнат нещата и няма как да вземат завоя. Но има нещо много по-важно, което стана на Мюнхенската конференция...
- И то е?
- Започва да се налага въпросът за общоевропейската отбрана. Урсула фон дер Лайен заяви, че задейства специална клауза, с която да се изключат военните разходи от ограниченията за бюджетния дефицит. Това е изключително важно. Тя развърза кесиите, няма да се броят по никакъв начин бюджетни дефицити за държавите, които финансират общоевропейските проекти. Паднаха трите процента! Това беше заявено, то е защитна клауза, която заобикаля член 41 алинея 2 от Договора за ЕС, който забранява прехвърлянето на средства към отбранителни и други инициативи. Фон дер Лайен говори и за това, че ще се стимулират съвместни проекти за закупуване на страните-членки, което е много важно за нас, ние участваме. И друго - говори се за общоевропейски противоракетен щит, на базата на общоевропейски система, където имаме подписан меморандум и отделени средства.
- Днес стават точно три години от началото на войната в Украйна. Вижда ли се някаква светлинка в тунела поне за спиране на огъня, господин Гърдев?
- Приветствам всеки един опит тази война да спре. Нямаме още ясен отговор на този въпрос, но всеки един, който стигне до прекратяване на бойните действия, победители ще бъдат всички. Пълен абсурд е вече тази война да продължи и конфликтът да ескалира до глобален. По-голяма светлина в последните три години не сме имали.
Нашият гост
Димитър Гърдев е дипломат и политик. Народен представител в 45, 46 и сега в 51-ото Народно събрание. Председател на Комисията по външна политика в 46-то Народно събрание. Ръководител на Делегацията на България в Съвета на Европа. Сега е председател на парламентарната Комисия по европейски въпроси и контрол върху европейските фондове.
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова