Няма да е лесно, но резултатът ще бъде исторически, казва американският президент
Европейските елити “си умирали” за сделка
Запитан за силния спад на фондовите пазари, Доналд Тръмп заяви, че понякога “трябва да вземеш лекарство” и че не е замислил нарочно пазарното разпродаване, съобщи “Ройтерс”.
“Аз не съм искал нищо да отива надолу, но понякога трябва да вземеш лекарство, за да оправиш нещата”, изтъкна Тръмп пред журналисти на борда на президентския самолет на връщане от Флорида в коментар за икономическите последици от новите му мита.
Тръмп каза още, че няма да сключи сделка с Китай по отношение на новите мита, освен ако търговският дефицит от над 1 трилион долара не бъде разрешен. По думите му в резултат на новата митническа политика на страната САЩ са получили ангажименти за инвестиции в размер на 7 трилиона долара, като става въпрос за изграждане на заводи за производство на автомобили, компютърни чипове и други видове бизнеси - “нива, невиждани досега”.
Американският президент освен това допълни, че е говорил с европейски и азиатски лидери за митата, обявени от неговото правителство, и че “те си умират да сключат сделка”. По-рано финансовият министър Скот Бесент заяви пред Ен Би Си, че над 50 държави са се обърнали към Белия дом след обявяването на митата от Белия дом, за да поискат търговски преговори.
Междувременно спадът на фондовите пазари заличи почти 6 трилиона долара от стойността на американските акции. Бесент обаче омаловажи спада на борсата и заяви, че “няма причина да се очаква” рецесия заради митата, като посочи по-силния от очакваното ръст на заетостта.
Финансовите пазари в Азия също започнаха седмицата на червено, като пазарът в Хонконг се срина с повече от 12% - най-ниските нива от 16 години. Понижения бяха регистрирани и в Шанхай, Токио и Сеул. Освен “базовото мито” от 10%, което влезе в сила в събота, нови налози ще се прилагат от сряда за десетки държави, включително Китай (с допълнителни 34%), Япония (24%), Южна Корея (25%), Виетнам (46%) и ЕС (20%).
САЩ, под прикритието на реципрочност, действат по хегемонистичен начин, жертвайки легитимните интереси на други страни и поставяйки “Америка на първо място” над международните правила. Това е типичен пример за едностранчивост, протекционизъм и икономически тормоз, коментира в понеделник говорителят на китайското външно министерство Лин Джиан, отбелязвайки, че китайското правителство се противопоставя на финансовата злоупотреба от страна на САЩ, тъй като тази злоупотреба се равнява на лишаване на страните - особено тези в Глобалния юг - от правото им на развитие.
“Имаме огромни финансови дефицити с Китай, ЕС и много други страни. Единственият начин този проблем да бъде излекуван е с тарифите, които сега ни носят десетки милиарди долари в хазната. Китай е ударен много по-силно от нас. Дръжте се, няма да е лесно, но резултатът ще бъде исторически. Ще направим Америка отново велика”, коментира Тръмп впоследствие в социалната мрежа “Трут сошъл”, където разяснява политиките на Белия дом.