Доц. д-р Лилия Вакрилова, педиатър и неонатолог: Ефектът от кенгуру-грижата е поразителен

Автор: Труд news
Доц. д-р Лилия Вакрилова е педиатър с над 30-годишен опит.

Регулират се температурата и дишането на недоносеното дете, подпомага се неврологичното му развитие

Родителите ще бъдат 24 часа „кожа до кожа“ с рожбата си в подготвян специализиран сектор в „Майчин дом“

Децата, родени преди 37 гестационна седмица, се смятат за недоносени. Колкото по-рано преди термина настъпи раждането и колкото по-ниско е теглото, толкова по-недоразвити са органите и системите на бебето, по-незряла е терморегулацията, съответно по-трудна и проблемна е адаптацията към извънутробния начин на живот. За отглеждането на най-малките недоносени бебета (под 1000 грама, под 28 г.с.) са необходими продължително интензивно лечение и специализирана апаратура: кувьози, апарати за подпомагане на дишането, медикаменти, венозно хранене. При тези бебета контактът с родителите е нарушен и често се ограничава до краткотрайни посещения. 

В момента в Интензивното отделение на Клиниката по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“ родителите имат възможност да посещават децата си, дори най-мъничките – по 600-700 грама, в часовете за свиждане за по 30-40 минути. През това време те докосват, галят и говорят на бебето. Ефектът понякога е поразителен, разказва доц. д-р Лилия Вакрилова,  началник на Клиниката по неонатология в „Майчин дом“. Нестабилното бебе се успокоява, мониторните показатели се подобряват, т.е. то усеща близостта, докосването, обичта на майката или бащата.

Недоносените се успокояват, чувайки майчиното сърце, дишане, глас, които познават.

В Клиниката предстои откриване на допълнителен сектор към Интензивно отделение - Сектор за кенгуру-грижа, и се извършват ремонтни дейности. Очаква се секторът да бъде отворен в началото на юни т.г. Предвиждат се 10 стаи със санитарен възел, в които ще могат да се приемат до 20 майки. Стаите ще бъдат оборудвани с легла за родителите и апаратура за бебето. В тях ще могат да се настаняват по 2 майки с 2 бебета в стая или майката и бащата с бебето в самостоятелна двойна стая. Секторът ще разполага и със зала за реанимация за нестабилни бебета с възможност за респираторна терапия и продължителна кислородотерапия. Децата, при които се налага по-интензивно наблюдение или други манипулации, ще се настаняват в тази зала, а майката (бащата) ще могат да остават до бебето в режим кенгуру или до него толкова, колкото желаят, а в останалото време да бъдат в родителските стаи в сектора. Когато състоянието на бебето позволява, то ще може да бъде в стаята с майката или родителите си. Така родителите ще могат да бъдат 24 часа с недоносената си рожба. Те ще се обучават за специални методи на хранене, кърмене, хигиена, процедури за подпомагане на дишането и други. Целта е да получат необходимите знания и практически умения, с които спокойно да се справят с потенциалните проблеми след изписването.

Кенгуру-грижата е въведена за пръв път в Богота, Колумбия, през 1978 г. по идея на д-р Едгар Рей Санабрия. Причината е недостатъчна наличност на кувьози, необходими за отглеждане на недоносените и най-вече за поддържане на нормална телесна температура, недостатъчно апаратура, с която да се мониторира, стимулира и контролира дишането. Тогава персоналът въвежда един нестандартен метод, заместващ липсващата апаратура - лесно достъпен „жив кувьоз“, какъвто са майчините обятия. Бебето се поставя голо директно върху гърдите на майката кожа до кожа и двойката се покрива със завивка.

Резултатът надминава всички очаквания: не само се постига оптималната температура 36-37 градуса, но отглежданите така деца имат по-равномерно дишане, правят по-малко дихателни паузи, намаляват нуждите от кислород и апаратно подпомагане дори в сравнение с бебетата, отглеждани с помощта на модерна апаратура. Недоносените се успокояват, чувайки майчиното сърце, дишане, глас, които познават. Кенгуру-грижата има и благоприятен психологичен ефект – осъществява се максимално близък контакт родител/бебе (той не е запазена марка само за майката, активно може да участва и бащата). Според последни данни към момента в САЩ над 80% от неонатологичните отделения използват този метод.

„Преди няколко години проведохме ден на кенгуру-грижата (на Международния ден на кенгуру-грижата, 15 май), който имаше голям успех сред родителите. Намерението ни беше да превърнем такива дни в рутинна практика, но за съжаление идеята не се осъществи поради настъпване на Ковид епидемията и необходимостта от изолация и ограничаване на свижданията. Години наред в СБАЛАГ “Майчин дом” се концентрират рискови и предтерминни раждания. И докато процентът на недоносени за страната е около 10%, то при нас недоносените бебета са около 17-20%, т.е. около 650-850 годишно, от тях такива с тегло под 1000 грама са около 60-70 на година. Не са рядкост и успешно лекувани и изписани бебета с тегло 500-700 грама. При тях лечението в Интензивно отделение продължава месеци и активното участие на родителите, особено след като премине критичният период, би имал позитивен ефект и за бебето, и за семейството. Оттук се роди идеята за създаване на сектор за кенгуру-грижа, в който родителите да участват активно в грижите за недоносеното. По този начин преходът от болничния към домашния престой ще стане плавно и неусетно, родителите постепенно ще преодолеят стреса, който често съпътства раждането на едно много недоносено и проблемно дете, ще придобият увереност, че спокойно могат да се справят и вкъщи“, обяснява доц. д-р Лилия Вакрилова.

Най-четени