Еди Рама: Албания ще продължи да подкрепя Украйна въпреки разногласията за Косово

Албания ще продължи да подкрепя  борбата на Украйна срещу Русия въпреки разногласията относно статута на Косово. Това заяви албанският премиер Еди Рама, коментирайки изявлението на украинския лидер Володимир Зеленски в Белград, че страната му не признава независимостта на Косово.

„Колко е жалко да се изгуби от поглед тази проста истина: свободата не работи на принципа на "кешбека". Противопоставянето на агресивната война и застъпничеството за справедлив мир не е билет, който можете да скъсате, когато жертвата на варварска агресия ви разочарова. Това не е размяна на услуги, а показва кой сте и за какво стоите в този хаотичен свят. И за щастие, Албания не е дребнав човек, който пресмята кой на кого какво дължи, а „Европа на Балканите“, показваща пътя чрез вярата си в свободата, демокрацията и мира, както и със силата на собствения си пример“, написа Рама в "Екс".

Албанският премиер подчерта, че Украйна може и да греши за Косово, но правото ѝ на свобода остава безспорно.

„Тези истини могат много добре да съществуват едновременно в едно и също изречение. Албания е достатъчно зряла, за да понесе и двете, и ще понесе и двете. Така че да: свобода за Украйна. Днес, утре и винаги“, написа Рама.