България заплаща ежедневно по около 1 050 000 лева на турската държавна енергийна компания "Боташ" по силата на сключения с турската компания договор. Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков по БТВ. По думите му, ако допреди няколко месеца сумата е възлизала на около 1 млн. лева дневно, от началото на годината тя е индексирана спрямо инфлацията и е нараснала до сегашните нива. Очакванията са през следващата година плащанията да достигнат 1,1 млн. лева дневно, а година по-късно – 1,2 млн. лева.
Министърът уточни, че до момента по договора са изплатени около 600 млн. лева, докато реално използваният капацитет възлиза на стойност едва около 40 млн. лева. Станков отбеляза, че в определен период "Булгаргаз" е спрял да извършва плащания поради липса на средства, което е довело до натрупване на задължения.
Като причина за неизползвания капацитет Станков посочи, че годишното потребление на природен газ в България е около 3 млрд. куб. метра, от които 1 млрд. се покриват чрез доставки от Азербайджан. Освен това, страната разполага с допълнителен резервиран капацитет от над 1 млрд. куб. метра чрез терминала за втечнен природен газ в Александруполис и газовата връзка с Гърция.
По думите на Станков, около 2 млрд. куб. метра от капацитета, резервиран по договора с "Боташ", остават неизползвани. Той подчерта още, че цената за пренос, която България заплаща на турската компания, е около 10 долара за мегаватчас – почти три пъти над обичайната тарифа.
"Балкански поток"
Министър Станков даде за пример проекта "Балкански поток", в който са инвестирани 2,6 млрд. лева. По думите му, през целия живот на проекта се очаква в българската енергетика и в държавата като цяло да постъпят около 20 млрд. лева. Към днешна дата - пет години след началото на проекта - приходите възлизат на 1,9 млрд. лева. До края на дългосрочните договори за използване на капацитета предстои да бъдат заплатени още 9,8 млрд. лева, а до края на експлоатационния срок на тръбата – допълнителни 9,9 млрд. лева. "20 милиарда лева ще влязат по сметките на българските дружества", подчерта Жечо Станков.
Столичната Топлофикация
Относно "Топлофикация София", министърът уточни, че дружеството заплаща само част от количествата синьо гориво, които получава от "Булгаргаз". Въпреки това, той бе категоричен, че няма да бъде спряно подаването на газ към дружеството, за да не се допусне вреда за столичани.
"Няма да позволим повишаване на цената на парното. Имаме дългосрочни договори с азерската компания, която ни доставя газ на добри цени, и той ще продължи да достига до българските потребители – не само в столицата, но и в други населени места", коментира министърът. Той уточни, че "Топлофикация София" дължи над 1 млрд. лева на дружества, свързани с Българския енергиен холдинг. Само за изминалата зима разликата между доставения и заплатения газ възлиза на около 400 млн. лева. По тази тема Станков е провел среща с кмета на Столична община, на която е подчертал, че дружеството се управлява от Столична община и Столичния общински съвет, и от тях се очакват конкретни действия за уреждане на задълженията.
Либерализацията на тока
По повод приетите промени в Закона за енергетиката, които отлагат либерализацията за битовите потребители за неопределено време, министърът заяви, че няма да допусне високите цени на електроенергията на свободния пазар да се отразят в сметките на домакинствата. "С този подход дърпаме ръчната спирачка на инфлационните процеси, които се пораждат от високите цени в региона. Така гарантираме на българските домакинства, че сметките им ще останат стабилни и предвидими", изтъкна Жечо Станков. Той допълни, че и дневната, и нощната тарифа ще останат без промяна.
По отношение на цената на електроенергията за свободния пазар министърът уточни, че се водят разговори с бизнеса за диференциран подход при поемане на разходите, свързани с високите цени на тока. По думите му, ако цената надхвърли определено ниво - например 220 лева за мегаватчас - трябва да се задейства автоматичен механизъм, който да ограничи инфлацията.