Нова среща в Турция на 2 май
Енергийният министър Жечо Станков: Няма клауза за прекратяване, България плаща за капацитет, който не може да използва
Странните обстоятелства, при които България се сдоби с дългогодишното газово споразумение с турската енергийна компания “Боташ” по време на служебното правителство на Гълъб Донев отново бяха обект на вниманието на депутатите, защото държавното дружество “Булгаргаз” дължи вече над 1/4 млрд. лева. Изслушването в пленарна зала обаче се провали, тъй като на него се яви само изпълнителният директор на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов, а тогавашният директор на “Булгаргаз” Деница Златева и енергийният министър в кабинета “Донев” Росен Христов не се явиха пред народните представители.
“Договорът с “Боташ” е за 13 години, не включва клауза за прекратяване, а в случай на такова страната ни ще трябва да плати 2,2 млрд. долара, при това плащаме за капацитет, който България не може да използва”, заяви пред депутатите енергийният министър Жечо Станков.
Енергийният министър Жечо Станков отново припомни пред депутатите, че договорът с “Боташ” е без клауза за прекратяване.
Министърът припомни, че процесът по подписването е бил форсиран след международни срещи на 9 декември 2022 г. с участието на президента Румен Радев и тогавашния служебен кабинет. И обърна внимание, че дългосрочният капацитет за регазификация и съхранение на турска територия реално е до 1,3 млрд. куб. м, а договорът - за 1,8 млрд. куб. м. По думите на Станков тази разлика от 500 000 куб. метра е била “премълчана”.
Още на 30 юни 2023 година “Труд news” публикува части от споразумението и предупреди, че разходите по договора с “Боташ” за “Булгаргаз” са огромни. Пак тогава юристи с богат международен опит посочиха, че документите са брилянтен пример, как държава трябва да пази и развива енергийните си интереси, имайки предвид всички изисквания, които Анкара е поставила пред София.
Считано от юли 2024 г. “Булгаргаз” е преустановил плащанията по споразумението и към настоящия момент дължимата сума е в размер на 255 млн. лв., потвърдиха днес пред “Труд news” източници, близки до Министерския съвет.
На 2 май се очаква министър Станков отново да се срещне с турския си колега Алпарслан Байрактар в Турция за условията по договора, като при разговорите им преди седмица бяха изказани намерения “да бъдат разгледани възможностите за увеличаване на капацитета за пренос на природен газ на българо-турската граница”.