Д-р Джон Пегано изключва от менюто домати, картофи, чушки, патладжани
Цитрусовите плодове да не се комбинират с млечни продукти
Проблемната кожа е резултат от натрупани токсини в тялото. Ако червата не функционират правилно, токсичните вещества не се изхвърлят, а навлизат в кръвта и лимфата, отравяйки целия организъм. Ако други органи, като белите дробове и бъбреците, не работят правилно, вредните вещества започват да се отделят през кожата, която е най-големият орган в човешкия организъм - цели 2 квадратни метра. Това я натоварва и тя реагира с пъпки, повяхване, посивяване, лющене или изобилна мазнина. За да облекчите кожата, си струва да преразгледате начина си на хранене, за да є помогнете “отвътре”.
Преди около 20 години американският лекар Джон Пегано създава диета за почистване на кожата при псориазис, без да се използват лекарства. Специално подбраното хранене, което препоръчва докторът, е насочено към поддържане на нормалния киселинно-алкален баланс. В тялото на здравия човек трябва да има по-алкална реакция, отколкото киселинна. Храната трябва да се състои от 70-80% алкални продукти и само 20-30% киселинно-образуващи. Това е основният принцип, върху който е изградена методологията на д-р Пегано. А алкални продукти са плодовете и зеленчуците.
Неизправностите на червата, според доктора, са причинени от употребата на алкохол, кофеин, големи количества въглехидрати, антибиотици, хормонални лекарства и кортикостероиди, както и от вредни вещества, които присъстват в много храни и напитки днес. Инфекциозни заболявания също могат да бъдат причина. Хората, които ядат много мазни или пържени храни, пушат, често са нервни и страдат от запек, също могат да се заинтересуват от диетата Пегано. Още един неин плюс е, че тя принадлежи към категорията на комплексните методи за отслабване.
Първият етап е вътрешно прочистване. Изкарайте 3 или по желание 5 дни на плодова монодиета, например гроздова, ябълкова или цитрусова. Можете да ядете почти всички пресни плодове, с изключение на боровинки, касис и сини сливи. Наблюдавайте изпражненията и приемайте 2-3 пъти на ден по една чаена лъжичка зехтин.
Вторият и третият етап са пречистваща, но питателна диета и билкови чайове: вода - 6-8 чаши на ден; лимонов сок, разреден с вода с добавяне на мед; прясно изцедени плодови сокове (можете да използвате грейпфрути, портокали, круши, грозде и ананаси); прясно изцедени зеленчукови сокове (от моркови, цвекло, магданоз и лук); билкови чайове (лайка, кора от хлъзгав бряст и шафран); плодови компоти.
На втория етап не трябва да използвате доматен сок, кафе, алкохол, газирани напитки, сладкиши, пържени, пушени ястия, сладолед и млечни шейкове, чипс, фаст фууд и сладкиши.
6-8 чаши вода на ден помагат да изхвърлим продуктите от обмяната на веществата.
Препоръчват се:
Пресни зеленчуци (ряпа, цвекло, броколи, зеле, моркови, целина, краставици, чесън, маруля, лук, маслини, спанак, зелен фасул, тиквички);
Пресни плодове (ябълки, праскови, кайсии, сливи, череши, фурми, смокини, грозде, грейпфрут, лимон, лайм, манго, портокал, нектарини, папая, праскови, ананас, киви);
Храни с високо съдържание на витамин B (пшеничен зародиш, овес, ечемик, бирена мая, соево мляко, ръжен хляб, яйчни жълтъци, мед);
От ядките - само бадеми и бадемово мляко, малко лешници;
Риба, агнешко и пилешко месо (поне 4 пъти седмично);
Краве и козе мляко, кисело мляко, кефир, подквасено мляко, бели сирена и мътеница (делът им в ежедневната диета е 20-30%);
Трици;
Зърнени храни като просо и елда;
Пълнозърнест хляб.
Внимание! Ябълките, пъпешите и бананите не трябва да се ядат заедно с други храни, те се въвеждат в диетата като независима храна.
Цитрусовите плодове и техните сокове не трябва да се консумират едновременно с млечни и кисели млечни продукти.
Забранено е комбинирането на пълнозърнести храни - зърнени храни, хляб, с плодове, цитрусови плодове и техните сокове.
Не можете да ядете плодове с продукти от бяло брашно едновременно - хляб, тестени изделия, зърнени храни.
Бобови растения, тиква, брюкселско зеле могат да се ядат в много малки количества. Напълно изключени от диетата са домати, картофи, чушки, патладжани.
Понякога можете да си позволите червено или бяло сухо вино в количество от 50-100 мл.
Четвъртият етап е терапевтично възстановяване на гръбначния стълб. Какво общо има тук гръбнакът? Дори един диск, който е изкривен, може да наруши кръвообращението в червата и по този начин да попречи на работата им. За да проверите гръбначния стълб и да го възстановите, трябва да посетите лекар.
Петият етап е използването на козметични средства като маски, почистване на кожата у дома, почистващи препарати за лице.