Илияна Йотова уважи Кувейт

Илияна Йотова уважи Кувейт

Навършиха се 59 години от независимостта на Емирство Кувейт. Традиционният прием за Националния празник на тази просперираща държава събра над 1000 представители на дипломатическите и бизнес среди, дейци на изкуството и културата, учени, журналисти и приятели на Кувейт. Празненството се състоя на 20 февруари 2020 г. в хотел „Маринела” – София. Гостите бяха посрещани на входа на зала „София” лично от Негово Превъзходителство д-р Якуб Юсеф ал-Атики, който с приятелска усмивка се ръкуваше и приветстваше всеки от поканените.

Видимо оживление предизвика появата на Илияна Йотова – вицепрезидент на Р България, която продължително време разговаряше с домакините от Кувейт. Бяха изпълнени химните на двете страни, а на огромни видеостени се излъчваха филми за просперитета на тази малка по територия държава, но намираща се на едно от първите места в света по жизнен стандарт.

През цялото време звучеше автентична музика, част от древното и съвременно песенно творчество на народа на Кувейт. Името произлиза от арабски и означава „крепост, построена близко до вода”. От 2016 г. Кувейт е с население 4.2 милиона души. Страната е значим производител на петрол и член на ОПЕК, притежавайки шестия по големина петролен запас в света.

Тази древна земя е била под властта на Вавилон, Асирия, Арабския халифат, Османската империя и Британската империя. От 1961 г. Кувейт е независима конституционна монархия и се управлява от емир Сабах ІV ал-Ахмад ал-Джабер ал-Сабах. Гостите получиха в дар книгата на посланик Якуб Юсеф ал-Атики „Съдбата на кюрдския народ през ХХ век” (изд. „Ерго”) в превод на Алветина Стоянова и с предговор от проф. Цветан Теофанов, който отбелязва: „Освен че е дипломат от кариерата с богат опит, той принадлежи към известната в Кувейт благородна фамилия Ал-Атики, дала на арабския свят много учени и изтъкнати личности. Любовта към знанието и словото е негова родова черта. Настоящата книга анализира кюрдския проблем в цялата му сложност, при това като се отчита неговата специфика в зависимост от местните условия”.

Много български писатели и учени поздравиха лично посланика за този проникновен научен труд.

Най-четени