Отпуснаха 100 млн. лева за първоначално разчистване на терена и проектиране
Планът, който сме представили, предвижда към май 2028 г. Националната многопрофилна болница за активно лечение на детски заболявания да бъде факт. Ние ще положим съвместно с всички институции, които са ангажирани в този процес, необходимите усилия за това, заяви служебният министър на здравеопазването Галя Кондева на брифинг в Министерския съвет след края на днешното редовно правителствено заседание.
Служебното правителство одобри график за реализиране на дейностите по изграждане на лечебното заведение, необходимите дейности и сроковете за изпълнение.
На въпрос извършва ли се контрол на дейностите по разчистване на терена, на който ще се изгражда болницата, Галя Кондева каза, че вече има ежедневен контрол и изискване фирмата, която работи, да представя седмичен график на дейностите, които се извършват.
"От държавния бюджет са осигурени 100 млн. лв., които са като едно първо финансиране по разчистване на терена, за проектиране и за други дейности. С Европейската инвестиционна банка е сключено споразумение и то е за безвъзмездна помощ за осъществяване на консултантски услуги. Услугите ще бъдат предоставени от белгийски консорциум, избран от Европейската инвестиционна банка, който ще изготви три стратегически документа по отношение на структурата, функциите и необходимото оборудване и обзавеждане на болницата", каза Людмила Петкова, вицепремиер и служебен министър на финансите.
В началото на септември предвиждаме да стартира процесът по проектиране, съответно и изборът на обществена поръчка за проектиране на болницата. След това, от 2025 г., да започне и строителството на Националната детска болница, допълни още тя.
Необходимите средства за изграждане на болницата ще бъдат предвидени в държавния бюджет за 2025 г. Те ще включват парите за строителството на сградата и за необходимото обзавеждане и оборудване.
В момента на територията на град София има 13 лечебни заведения, които изпълняват различни функции по отношение на осигуряване на педиатрична помощ, каза министър Кондева. "Все още вървят дебати как точно ще се структурира новата болница и дали всички тези 13 лечебни заведения ще трябва да се прехвърлят в нея или ще се прави една болница, в която да има комплексна осигуреност на грижата плюс високоспециализирана дейност, като например трансплантационна дейност", каза Кондева.