Какво се споразумяха Китай и САЩ в Женева?

Китай и САЩ обявиха днес намаление на реципрочните си мита за внос със 115 на сто. САЩ намаляват допълнителните тарифи, наложени тази година за внос на стоки на Китай, от 145 на 30 на сто, докато Пекин ги свива от 125 на 10 на сто, пише Ройтерс.

Ставките, наложени преди 2 април, включително тези, датиращи от първия мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп, както и други ограничения, като например мерките на Вашингтон за прекратяване на освобождаването от тарифи за пратки с ниска стойност, известни като правилото "де минимис", които позволяват на пратки с ниска стойност от Китай и Хонконг да влизат в САЩ без тарифи, изглежда остават.

Някои мита отпадат, други остават

САЩ се съгласиха да коригират или отменят три указа, които общо налагат 115 на сто мита върху вноса от Китай. Вашингтон се съгласи да намали широкообхватните мита върху вноса от т. нар. Ден на освобождението (така Доналд Тръмп обяви 2 април, когато наложи мита за внос, които по думите му ще стимулират икономиката на САЩ.) от 34 на 10 на сто за 90 дни и да премахне всички тарифи, наложени по време на последвалата ескалация на търговските отношения.

Пекин се съгласи с предложението, като премахна всички ставки с изключение на 10 на сто от митата, наложени от 2 април насам, оставяйки настоящата ставка на 10 на сто.

Това обаче оставя Китай все още изправен пред тарифи от 30 на сто, след като се отчетат митата, наложени преди 2 април, включително двата кръга тарифи, наложени през февруари и март.

Китайски продукти, вариращи от електрически превозни средства до стомана и алуминий, също ще продължат да бъдат обект на отделни мита, наложени през последните няколко години.

Някои нетарифни бариери са отложени

Китай също така се ангажира да премахне нетарифните контрамерки, обявени срещу САЩ от 2 април, въпреки че остава неясно как някои от тях ще бъдат оттеглени.

Като част от ответните си ограничения от април, Пекин добави редкоземните елементи към списъка си с контролиран износ, откри антидъмпингово разследване срещу китайския бизнес на химическия гигант "ДюПон" (DuPont) и добави в черен списък някои американски компании, опериращи в областта на отбраната и технологиите.

Формулировката на споразумението от Женева предполага, че тези фирми ще бъдат премахнати от списъка, който забраняваше търговията и инвестициите с Китай, а антидъмпинговото разследване ще бъде отложено.

В изявлението се казва само, че контрамерките, наложени след 2 април, ще бъдат премахнати, което следователно изключва дузина компании, присъстващи в черния списък от март, както и антидъмпинговото разследване срещу технологичния гигант "Гугъл" (Google), обявено през февруари.

"ДюПон" не отговори веднага на искане за коментар.

Неясноти относно редкоземните елементи

В случая с редкоземните елементи, тъй като решението на Китай за износа им се отнася за всички държави, по споразумението от Женева не става ясно дали това решение ще се счита за специфично насочена към САЩ контрамярка.

В първоначалното съобщение на китайското министерство на търговията, което изискваше от всички износители да поискат лицензи, преди да експортират седем редкоземни елемента, не се споменават САЩ.

Министерството на търговията на Китай обяви по-рано днес, че има за цел да засили контрола върху цялата верига за износ на стратегическите минерали. Усилията на Пекин целят засилване на контрола върху минералите, които страната счита за ключови за националния си интерес.

Най-четени