Силите за стратегическо възпиране на Русия преминаха към специален режим на бойно дежурство, a Западът хвърли всички налични сателити да проследяват движението на руските ядрени оръжия, за да оцени нивото на възможна опасност, пише "Ню Йорк Таймс".
В края на февруари президентът Владимир Путин разпореди прехвърлянето на руските сили за стратегическо възпиране към специален режим на бойно дежурство. Американското оборудване за наблюдение също беше в състояние на повишена готовност. Направени са хиляди сателитни снимки, за да се търсят следи от руски ракети, подводници, бомбардировачи и ядрени силози.
Според анализатори обаче, причина за безпокойство не е открита. Те се повтарят от представители на САЩ и НАТО, които също потвърждават липсата на руска "ядрена" дейност. „Не виждаме причина да променяме подхода си към ядрените оръжия“, каза Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на президента, на 23 март.
Но американските ядрени пазачи не трябва да бъдат самодоволни, предупреждават експерти. Москва разполага с тактически ядрени оръжия, които причиняват сравнително малки ядрени експлозии и може да ги използва за прикриване на жертви на бойното поле. Някои военни експерти твърдят, че такива оръжия могат да бъдат използвани в Украйна, ако нещата се объркат за Путин.
„Ако Русия наистина се готвеше за ядрена война, тогава всички нейни стратегически бомбардировачи щяха да бъдат разпръснати в случай на вражеска атака“, каза Ханс М. Кристенсен, директор на програмата за ядрена информация към Федерацията на американските учени.
Американската система за наблюдение измина дълъг път, откакто един от първите американски шпионски сателити през 1962 г. не успя да засече прехвърлянето на ракети и 158 съветски ядрени бойни глави в Куба. Към днешна дата стотици обществени и частни спътници за разузнаване сканират планетата всеки ден. С тяхна помощ се оценяват реколтата, картографирани са градовете, контролират се горите и дори се разкриват тайните на ядрените сили. Само Planet Labs има флот от над 200 спътника, които са специализирани в шпиониране на военни съоръжения.
Ядреният арсенал на Русия е най-големият в света, което затруднява точната оценка на състоянието му. Частни американски компании като Maxar, Capella Space и Planet Labs предоставят на анализаторите стотици сателитни снимки на ядреното възпиране на Русия. Само Planet Labs има съзвездие от повече от 200 спътника и е специализирана в наблюдението на военни съоръжения.
Сателити следяха как Русия струпва армия край границите, готвейки се за инвазията в Украйна.
Частни фирми следят стратегическите ядрени сили на Русия много преди началото на украинската криза, наблюдавайки техническа работа, ежедневни дейности и учения. Според експерти наблюдаването на стандартния ежедневен режим на руските въоръжени сили помага да се определи точно кога започва подготовката за военни действия. "Проследявайки тези неща, можете лесно да определите какво е нормално," каза Марк М. Лоуентал, бивш помощник-директор по анализа на ЦРУ. "И когато има някакви отклонения, това става причина за безпокойство."
Фалшивата тревога прозвуча малко след съобщението на президента Путин. Туитър акаунтът Lookout съобщи, че две руски атомни подводници са напуснали родната си база, а лондонският таблоид Daily Express подхвана доклада. Новината обаче получи незначително внимание, тъй като опитни експерти веднага заявиха, че напускането на подводниците е свързано с планирани учения.
Но Джефри Луис и Майкъл Дуйтсман, експерти от Института за международни изследвания Мидълбъри, продължават да следят руския подводен флот, тъй като движението му може да е сигурен знак за повишена ядрена готовност.
Обикновено около половината от руския подводен флот, въоръжен с междуконтинентални балистични ракети, отива на патрулиране, докато другият остава на въоръжение. Ако леглата са напълно празни, това може да се счита за причина за безпокойство.
За да оцени текущата ситуация, д-р Люис наблюдавяа базата на руския северен флот Гаджиево. Изображенията на Google Earth показват дузина масивни кейове, стърчащи от скалистите фиорди.
Екип от експерти от института Мидълбъри изследва увеличени изображения, направени на 7 март от сателита Planet Labs. На тях ясно се виждат четири руски подводници, акостирали на два кея на база Гаджиево. Дуйцман казва, че различни изображения на базата показват, че всички подводници са в пристанището, което предполага, че те не се готвят за ядрена атака. „Като се има предвид специалният режим на бойно дежурство, бих предположил, че няколко подводници сега са в морето“, добави той.
Експертите проучиха и сателитни снимки на сибирската военна база, които показват, че мобилните мобилни комплекси на базата на междуконтинентални балистични ракети се движат по селските пътища, прилагайки отбранителна тактика. Според Дуйцман, снимките, направени от един от спътниците на Capella Space на 30 март, не показват признаци на някаква необичайна дейност от страна на руските военни.
Накрая, край южните брегове на Волга, екип от експерти от института Мидълбъри инспектира военния град Саратов-63, който е място за съхранение на ядрени оръжия за междуконтинентални балистични ракети и база за руските въздушно-космически сили. Недалеч от него се намира базата на стратегически бомбардировачи. Снимките, направени от Planet Labs на 6 март, показват заснежен пейзаж и Дуйцман е уверен, че няма признаци на повишена готовност.
През 1998 г. високопоставен американски военен офицер посети подземния бункер в Саратов-63 и съобщи, че той съдържа не само изключително мощни ядрени оръжия, но и тактически ядрени оръжия. Очевидно използването им е основната руска доктрина на ядрената война, тъй като разрушителната им сила е дори по-малка от тази на бомбата, хвърлена над Хирошима, което размива границата между използването на ядрени оръжия и конвенционални оръжия.
Анализатори и експерти твърдят, че привеждането в бойна готовност на ядреното възпиране не е било заповед за подготовка на оръжията, а сигнал, че са възможни военни действия.
Павел Подвиг, дългогодишен военен изследовател от Русия, посочва, че повишената тревога вероятно подготвя руската армия за възможната употреба на ядрени оръжия. Николай Соков, бивш съветски дипломат, който е договарял договори за контрол на въоръженията, е съгласен. "Това е сигнал за военните", каза той. "Това означава: "Внимание. Може би ще дойде заповед".
Но според д-р Луис, че същността на заповедта на Путин е да изпрати допълнителен военен персонал на бойните постове, отговорни за предаването на допълнителни заповеди и съобщения до войските. "Затова не виждаме нищо - каза той. - Просто в бункерите има повече хора." Това е част от рутинен план за повишаване на готовността на ядреното възпиране на Русия. Необходими са повече хора, за да се поддържа инфраструктурата в боен режим.
Д-р Лоуентал, бивш помощник-директор на ЦРУ, а сега старши преподавател в университета Джон Хопкинс, намира кадровия аспект на ескалацията за най-обезпокоителен.
"Можем да проследим външните процедури и рутинните движения на руския ядрено възпиране, но вътрешните процеси винаги са проблем." Сателитните снимки все още не могат да покажат какво правят хората в сградите и бункерите.
Той добави, че основното неизвестно остава „нивото на автоматизация“ на руската система за предупреждение за война. Отличената с награда „Пулицър“ за 2009 г. книга „Мъртвата ръка: Неразказаната история на Студената война и нейното опасно наследство“, написана по темата, разкрива, че Русия има полуавтоматична система, която се задейства, когато руските лидери загинат. При такъв сценарий властта над руските ядрени оръжия би била в ръцете на няколко офицери от по-нисък ранг, дежурни в специален бункер. Не е известно дали Москва днес залага на такава система.
"Никога не можете да сте сигурни" как точно Русия ще нареди използването на ядрени оръжия, каза Лоуентал. - "И това е изнервящо".