Каптагонът - горивото на войната

Автор: Труд
Каптагонът - горивото на войната

Наркотикът бил раздаван на киевския „майдан“

„Ислямска държава“ друса бойците си, за да са силни и жестоки

Държи те буден 3 дни

Войници и офицери се друсат с наркотици, за да бъдат бодри и нахъсани по време на война. От векове воините използват стимулиращи вещества, които да ги поддържат в дългите дни и нощи на битките. Съвременното хапче на войната се нарича каптагон и според различни проучвания се използва масово от армиите на различни страни. За първи път наркотикът е произведен от немска фирма преди половин век.

Каптагонът се прави от евтини химикали, а търсенето му е голямо, особено в страните от Персийския залив. Приеман във високи дози, той предизвиква интензивна психическа стимулация, а активното бодърстване може да продължи до 3 дни. Продължителната употреба на психостимуланти обаче причинява психоза, често придружена от халюцинации и заблуди, както и панически атаки.

Каптагонът е психотропно лекарство от групата на амфетамините, съдържа и теофилин, което засилва действието на обикновения амфетамин върху централната нервна система

60 минути след употребата на каптагон организмът навлиза във фаза на хиперактивно състояние, придружено от подобрено настроение, повишена умствена и физическа активност, усещане за прилив на сили, чувство на увереност в себе си, в своите способности и възможности. Това е особено важно по време на война, когато се налага войниците и офицерите с дни да будуват и да имат сили. Оказва се обаче, че вълшебното хапче се използва и при масови безредици и преврати, за да може тълпата дълго да бъде в еуфория. Руски издания твърдят, че през 2014 г. по време на киевския „майдан“ в украинската столица са били докарани от САЩ огромно количество „таблетки на войната“ в контейнер, който не минал проверка на митницата на летището.

Пратката била придружавана от служителя на ЦРУ Ричард Майкъл. Каптагонът бил раздаван на украинските националисти, което обяснявало и жестокостта им спрямо хората, които не били съгласни с действията им. Каптагонът, който е синтетичен наркотик, води до повишаване прага на болката, чувство на еуфория и неконтролирана жестокост. От хапчето получили и протестиращите на площада, които цели денонощия седяха бодри навън.

Първият опит да се използва дрогата при „революции“ е от 2011 г. в Кайро по време на „Арабската пролет“. Той давал сили на тълпата, която била готова да се жертва от Тунис до Египет и от Либия до Сирия.

Демонстранти, попаднали в ръцете на полицията разказали за чудесните таблетки, които ги им били раздавани и ги правели бодри и смели. Каптагонът се разпространява по целия свят, включително и на Балканите. Използвали са го и косовските бунтовници. С него е свързана и нашата страна. Той се е произвеждал в лаборатории на НАТО в България и се е изнасял за страни от Близкия Изток. Това обаче не е първото свързване на страната ни с „хапчето на войната“. ?peз минaлия вeк и Бългapия бeшe в cпиcъкa нa гoлeмитe пpoизвoдитeли нa зaбpaнeния нapкoтик, кoйтo вcъщнocт e paзpaбoтeн кaтo лeкapcтвo пpeз 1961 гoдинa oт гepмaнcкaтa фиpмa „Дeгyca“. Много бързо обаче субстанцията започва да се използва от армията за повишаване издръжливостта на войниците, а впоследствие се превръща в основен елемент за производството на химическа дрога.

Най-често обаче каптагонът е използван от бойците на „Ислямска държава“, които постоянно били под въздействието u. Знае се, че представители на организацията „Ал Кайда“ в Ирак, която е предшественикът на „Ислямска държава“, редовно са взимали амфетамини. Те са им помагали да издържат и на физическа болка.

Основен производител на каптагон в момента е Сирия. Сaмo пpeз 2020 гoдинa пo цял cвят ca били кoн­фиc­кyвaни кoличecтвa cиpийcки кaптaгoн нa oбщa пaзapнa цeнa нaд 3 милиapдa дoлapa. Пpeдпoлaгa се, чe в страната e бил пpoизвeдeн в пъти пoвeчe oт тoзи нapкoтик, a xaпчeтaтa ca дocтигнaли дo кpaйнитe пoтpeбитeли. Пpoдyкциятa и paзпpocтpaнeниeтo нa нapкoтикa били в pъцeтe нa 4-тa дивизия oт cиpийcкaтa apмия, пoдчинeнa нa пo-мaлкия бpaт нa Бaшap Acaд.

Специалисти обаче твърдят, че много страни нелегално произвеждат „таблетки на войната“, ако не за износ и печалба, то да поддържат силата и бойния дух на армиите си. Руски медии твърдят, че край украинския град Мариупол, армията на ДНР е открила лаборатория за производство на каптагон за украинските националисти. Тя се е намирала в селцето Сопино в малък комплекс, където се забъркван наркотика.

Специалисти подозират, че с каптагон са се друсали и американски войници по време на операция „Пустинна буря“. За кратко време там загинаха от „приятелски огън“ десетки бойци, а вертолети на американската армия се сблъскваха в небето без никаква причина.

Нацистите използвали дрога по време на Втората световна война

Первитинът - тайното оръжие на Хитлер

Синтетичният наркотик первитин е бил тайното оръжие на Вермахта. То е поддържало войниците будни дори в моменти на смъртна умора. Стимулиращото средство от времената на Втората световна война е предшественикът на днешните синтетични дроги. Този вид лека дрога се появява най-напред в Германия. През 1938 г. берлинската фармацевтична компания “Темлер” пуска на пазара препарата первитин, в който военният лекар Ото Ранке тутакси разпознава средството, което може да поддържа една цяла армия в състояние на еуфория.

През септември 1938 г. Ранке изпробва неговото въздействие върху студенти-доброволци. Резултатите са изумителни: макар че дълго време били лишени от сън, младежите показали забележителна физическа издръжливост. Така первитинът е взет на въоръжение в армията и всеки войник на фронта получава редовно таблетки със стимуланта.

Комбинацията от дълги фази на будуване и кратък сън прави войниците зависими от дрогата. А със зависимостта идват и проблемите - световъртеж, халюцинации, тежки депресии. Появяват се и първите смъртни случаи на войници, покосени от инфаркт. Зачестяват и самоубийствата. Отговорникът за здравеопазването в Третия райх Леонардо Конти настоява използването на первитин в армията да бъде ограничено. Той обаче така и не успява да се наложи.

През 60-те години заводите “Темлер” доставят стимулиращия препарат не само на армията на Федералната република, но и на тази на ГДР. Медикаментът е изваден от списъка с доставяните на армията лекарства чак през 70-те години, а Народната армия на ГДР изгаря останалите ѝ количества от стимуланта през 1988 година. Оттогава первитин е забранен на територията на цяла Германия.

Най-четени