На фона на високите температури десетки карпатски скорпиони бяха наблюдавани сред скали и суха растителност в община Колци в Румъния - мястото, откъдето паякообразните са се разпространили през последните години в други райони на региона Бузъу.
В скалисти местности или в горите, скрити под камъни, благоприятствани от метеорологичните и геоложките условия, карпатските скорпиони процъфтяват, пише Agerpres, цитирана от Digi24. Те не са по-големи от няколко сантиметра, не са и снабдени с толкова мощна отрова, колкото пустинните скорпиони, но през последните десетилетия са си спечелили страховита репутация.
Местните жители на Колци знаят няколко места, където могат да бъдат наблюдавани, особено през лятото, но обикновено се избягват поради неочакваните реакции, които биха могли да имат, ако бъдат ужилени, защото когато се почувстват застрашени, като защитна реакция, скорпионите могат да атакуват.
"Бях дете, когато ги видях за първи път. Обикновено излизат през топлия сезон, но се крият сред скалите. Не съм ги виждал никъде другаде, нито съм ги търсил. Не се страхувам, виждам, че поне в тези полусухи райони ги има. Не съм чувал хора да са били ухапвани и от това, което съм чел, не са толкова отровни, колкото пустинните си роднини, много по-малко отровни са", разказва местен жител пред Agerpres.
"Има десетки от тях, но сутрин остават в убежището си. В местността има много интересни неща, кехлибар, петролни находища и дори скорпиони. Срещат се в скалисти райони и излизат в жегата, бързи са", каза Чиприан Йонуц Кириак от община Колци.
"Имаме ендемичен вид скорпион"
Според управителя на Геопарка на ЮНЕСКО "Цинутул Бузъулуй", скалните слоеве, открити в общината, разположена в подножието на Извитите Карпати (югоизточен дял от Карпатите-бел.ред) са благоприятствали появата на скорпиони с течение на времето, като районът предлага оптимални условия за оцеляване, включително през зимата.
В района на Бузъу имаме ендемичен вид скорпион, Euscorpius carpathicus или карпатски скорпион. Той е разпространен много широко, срещаме го и в Мънзалещ, Лопатари, Пърсков, но е родом от Колци. Преди 20-30 години се е намирал почти изключително в община Колци, защото там има някои много интересни скали, които са му позволявали да оцелее през зимата.
Те са скални отлагания, образувани преди 20 милиона години, когато вулканична пепел е паднала в праисторическото море. Пепелта, която е много богата на силициев диоксид, е благоприятствала растежа на водорасли, наречени диатомеи. Тези скали са и са били внасяни за скорпиони, защото задържат много добре топлината и се напукват много.
"Скорпионите се крият в тези пукнатини, през зимата е по-топло. Това, което се случва, особено в района на Колци-Бозиори, е, че имаме солени води в дълбините, много корозивни, разтварят сулфиди и са топли", каза управителят на геопарка "Цинутул Бузъулуй", вулканологът Ръзван Попа.
Ухапването от скорпион , макар и да не е фатално, показва управителят на геопарка, може да причини различни симптоми, включително алергични реакции.
"Огнището е тук, в Колци, в района на Бузъу"
"Дълги са 2-4 сантиметра, отровни са, но не са опасни, отровата им е приблизително със същата сила като отровата на оса. Не са смъртоносни, но има алергични реакции, познавам хора, които са били ужилени и ръката им е подута, но иначе отровата е със същата интензивност като на оса. Добре е да ги оставите, не са вредни", обяснява той.
Ако видим такъв в къщата, можем да го покрием със стъкло и след това да го пуснем навън. Те не са вредители, ядат насекоми, не нападат хора, изменението на климата е благоприятствало тяхното разпространение. Като вид в геоложкото време мисля, че е трябвало да са тук от хиляди години може би, въпросът е кога или откъде са дошли.
Мисля, че е било по-топъл период и те са мигрирали. Разпространиха се повече, но традиционно са били около Бузъу, в Колци е бил традиционният им район. Огнището е и при нас в Колци, в землището на Бузъу, видях ги и та"“, уточни още Ръзван Попа.
"Активно е през нощта, а през деня се оттегля под скалите"
"Euscorpius carpathicus (Карпатски скорпион) е малък скорпион (1,5 - 4 см дълъг), който се среща в горската постеля и сред скалите, в райони с топъл и умерен климат. Активен е през нощта, а през деня се оттегля под камъни, под кората на дърветата или в скални пукнатини. В района на обекта ROSCI0199 Меледско плато и природния резерват 2.267, видът Euscorpius carpathicus е установен досега в преходните гори в северната половина на двете защитени зони.“
Сред факторите, които могат да доведат до изчезване на скорпионите от районите, където са се развили, е премахването на сухи или частично сухи дървета.
"По отношение на карпатския вид скорпион (Euscorpius carpathicus), потенциална заплаха може да представлява премахването на частично изсъхнали широколистни дървета от местообитания, благоприятни за вида, под кората на които се укриват тези паякообразни. Събирането на карпатския скорпион Euscorpius carpathicus от повърхността на обекта и резервата Меледско плато (...) е забранено", се казва още в документа.
Колци е община в окръг Бузъу, Румъния, състояща се от селата Алуниш, Колци, Колций де Жос и Мускелу Къръмънещ. Намира се в планински район и е известна с единствената си музейна колекция от кехлибар в Румъния, разположена в селото, както и с каменната църква в района на село Алуниш.