В Европа става по-хладно, но опасността остава

Облекчение от екстремните горещини започна да достига до някои райони на Европа през уикенда, носейки по-ниски температури и гръмотевични бури след дни на рекордни горещи вълни.

Германия отчете максимална дневна температура от 24 градуса по Целзий в неделя, докато Испания и Италия също отбелязаха средни температури около 27°C и 30°C.

Белгия и Люксембург претърпяха значителни валежи с понижаването на температурите, отбелязвайки края на период от два последователни дни на пареща жега.

Захлаждането дойде като значително облекчение за мнозина, тъй като силните горещи вълни на континента доведоха до повишаване на температурите над 40°C (104°F) в част от страните, включително Франция, Гърция, Италия, Португалия и Испания, като местните власти в някои издадоха червени предупреждения за жеги и горски пожари.

Най-малко осем души са загинали в цяла Европа - четирима души в Испания, двама във Франция и двама в Италия - от ранната лятна гореща вълна, тъй като температурите достигнаха нови рекорди.

Въпреки че екстремните горещини започнаха да се придвижват на изток миналата сряда, метеоролозите предупредиха, че опасността далеч не е отминала.

Германия

В Германия властите издадоха предупреждения за горски пожари на границата между Саксония и Бранденбург. Според област Майсен стотици пожарникари продължават да се борят с пламъците в опит да защитят селата от саксонската страна на Горишхайде.

Разположени са и четири противопожарни хеликоптера от германската армия, федералната полиция и щатската полиция.

Около 2100 хектара от природния резерват Горишхайде продължават да горят, според местните власти, които описаха ситуацията от саксонската страна като особено напрегната.

Според областната служба в Майсен, над 550 пожарникари, техници по оказване на помощ, германските въоръжени сили, полицията и други организации с до 140 превозни средства отново са били разположени в борбата с пожара в неделя.

В допълнение към хеликоптерите за гасене на пожари, помощници от Саксония-Анхалт и робот за гасене на пожари от Бранденбург са подкрепили операцията, съобщиха официални лица.

Испания

В Испания много жители все по-често избират да прекарат летните си ваканции в по-студените скандинавски страни.

Миналата година испанците бяха осмата по големина туристическа група във Финландия, но интересът нараства, като близо 200 000 испански туристи посетиха скандинавската страна.

Въпреки че Финландия все още не е толкова популярна туристическа дестинация през лятото, колкото през зимата, тя постепенно се превръща в алтернатива, тъй като все повече хора търсят по-хладно убежище, за да избягат от средиземноморската жега.

Докато испанците обмислят почивка в по-хладно време, много туристи избират да пътуват до Испания в търсене на слънце. Тази година Испания очаква до 100 милиона туристи.

Полша

Междувременно в Полша реките пресъхват с исторически темпове, като до 300 хидроложки станции в централноевропейската страна в момента регистрират най-ниските нива на водата в историята си.

Метеорологичните власти съобщиха, че нивото на водата във Висла, най-голямата река в Полша, е спаднало значително, чупейки рекорд.

Най-голямата полска река е спаднала до само 13 сантиметра в мониторинговата станция Булвари във Варшава.

Всички области по поречието на полските реки, включително Висла, Одра, Варта, Буг и Нарев, са поставени в режим на готовност поради сушата. Според докладите, източните, централните и южните региони на Полша са най-засегнати.

Експертите са особено обезпокоени от прогнозите за юли и началото на август, предсказвайки по-нататъшни горещи вълни с температури над 35°C, съчетани с почти пълна липса на валежи и ниска влажност в горите на страната.

Полският институт по метеорология и управление на водите предупреди, че се очаква по-малко от половината от месечната норма на валежите да паднат в много региони на страната. Междувременно, статистически, юли се очаква да бъде месецът с най-високите количества валежи за годината.

Експерти предупреждават, че екстремните метеорологични явления от този характер стават все по-чести в Европа, като отдават повишената честота и интензивност на горещите вълни на изменението на климата.

Миналата седмица говорителят на Световната метеорологична организация (СМО) Клеър Нулис заяви, че хората ще трябва да се научат да живеят с по-чести и интензивни горещи вълни в резултат на изменението на климата.

„В момента сме под влиянието на силна система за високо налягане; тя задържа горещ въздух от Северна Африка над региона. И както виждаме, това оказва доста голямо влияние върху начина, по който се чувстваме“, каза представителят на СМО.

Най-четени