Китай е започнал да изстрелва сателити за гигантска компютърна мрежа в космоса, според Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии, пише Newsweek.
„Нюзуик“ се свърза с компанията и Космическите сили на Съединените щати за коментар.
Космосът е нарастваща граница за конкуренция между Китай и Съединените щати. Изграждането на компютърна мрежа в космоса бележи крачка напред от използването на спътници за наблюдение и комуникации, но оставянето им зависими от връзките им със Земята за обработка на данни.
Планираното от Китай съзвездие от сателити би позволило на мрежата да работи без подобни ограничения. То би елиминирало необходимостта от скъпите охладителни системи, които изискват наземните изчисления, и би премахнало рисковете от обвързване със земята, осигурявайки също така потенциални военни предимства в случай на конфликт.
Възможностите за изкуствен интелект на новата мрежа подчертават засилването на надпреварата в областта на изкуствения интелект между Китай и Съединените щати.
Държавната корпорация за аерокосмическа наука и технологии в Китай съобщи, че на 14 май от центъра за изстрелване на сателити Jiuquan в Северен Китай с ракета Long March 2D са били изстреляни 12 спътника.
„Успешно изпрати съзвездието от сателити за космически изчисления в предварително определената орбита. Мисията за изстрелване беше пълен успех“, се казва в съобщението. „Съзвездието от сателити за космически изчисления е първото съзвездие от програмата „Star Computing“.“
Сателитите от програмата Star Computing са разработени от Guoxing Aerospace Corporation.
Планът е да има 2800 спътника, които ще бъдат свързани помежду си чрез лазер в единна изчислителна мрежа, според китайскоезичния ежедневник ST, официалният вестник на Министерството на науката и технологиите.
Броят на спътниците все още е малък в сравнение с комуникационната мрежа Starlink на SpaceX на Илон Мъск , която е най-голямото сателитно съзвездие в света и е имала над 6750 спътника в орбита до края на февруари, според компанията. Изстрелванията продължават и евентуално може да се разшири до над 30 000 спътника.
В знак на космическо съперничество между САЩ и Китай, американски военен спътник беше проследен наскоро, докато „бръмчи“ около своите китайски аналози . Китайските космически проекти в Латинска Америка са се превърнали в проблем за Съединените щати, предупреди висш американски генерал.