Кой в СССР можел да стане милионер

Кой в СССР можел да стане милионер

Долче вита по съветски

Оперна певица криела диаманти в сутиена си

Държавните лидери живеели по-скромно от писателите и спортистите

В Съветския съюз винаги е имало истински милионери – при Сталин, Брежнев и дори Хрушчов. Някои от тях са в нелегалност и крият състоянието си от властите, а други са законно богати и горди с парите си.

Въпреки декларираното в СССР „равенство“, доходите сред населението варират. "Стахановецът" на Сталин получава заплащане повече от обикновен работник и в сравнение със селянина той е богат човек. По време на късния СССР един инженер получава 120-180 рубли, а заплатите на научните работници достигат 400-600 рубли. И на работниците се плаща различно: за неквалифициран труд се дават 80 рубли на месец, квалифициран работник печели 200–400 рубли, а оператор на машина с програмно управление взема дори повече.

Колекционери на бижута

Творческата интелигенция, близка до властта в СССР, не живее бедно. Популярната по времето на Сталин певица Лидия Русланова е истинска милионерка и колекционира диаманти. Говори се, че в началото носи бижутата със себе си в сутиена. Приятелите й се шегуват: „Не е ли време да измием „сейфа“?

След войната певицата и съпругът й (офицер Владимир Крюков) живеят в голям апартамент в Москва, пълен с антични мебели, килими, гоблени и картини на руски художници. Диванът в хола е покрит със сребърна лисица, а бижутата си певицата държи в голям резбован сейф. През 1949 г. Крюков и Русланова са арестувани, а при обиска са иззети автомобил Horch, два Mercedes-а, Audi, 132 картини на руски художници, почти 40 килима, антични гоблени, 208 скъпоценни бижута, които Русланова крие в печката на прислугата, огромна библиотека от стари немски книги и 700 хил. рубли в брой (невероятна сума по това време). Когато Русланова е освободена през 1953 г. й връщат някои от картините, а от първите си хонорари тя отново купува на съпруга си скъп черен ZIM.

Но най-богатата певица в СССР е Людмила Зикина - нейната колекция от бижута е на стойност от 163 милиона долара. Зикина постоянно участва в концерти, пътува в повече от 60 страни, а общият тираж на нейните записи в СССР надхвърля 6 млн. копия. Певицата купува бижута и получава подаръци от фенове: Хрушчов, Брежнев, членът на ЦК на КПСС Гейдар Алиев. Последният й подарява изработено по поръчка колие в Баку от 127 диаманта върху бяло и жълто злато на стойност 400 хиляди долара. А от Индия Зикина донася уникални обеци и висулка от големи изумруди на стойност 200 хиляди долара. Уви, колекцията от бижута не носи щастие на певицата. На стари години тя е самотна, болна, загрижена за диамантите си. Голяма част от колекцията изчезва безследно след смъртта ѝ.

Художници и артисти

В СССР се носят легенди за парите на цирковата артистка Наталия Дурова. Наследничката на прочутата циркова династия за първи път стъпва на цирковата арена на 9-годишна възраст и посвещава целия си живот на това. Нейните циркови номера са уникални. Тя е автор и на 30 книги, пише сценарии за 15 документални филма. Дурова има апартаменти в Москва и Париж, обзаведени със старинни мебели и уникална колекция от бижута, чиято перла са сините диаманти на Екатерина Велика.
Друг човек, спечелил милиони с таланта си, е поетът, писател, драматург и журналист Сергей Михалков. В СССР възнагражденията за книги са огромни - за един роман писателят може да си купи апартамент. Идеологически издържаните се публикуват с охота и тиражът е огромен.

Регалиите на Михалков са дълъг списък. Достатъчно е да се каже, че той е трикратен носител на Сталинската награда, Държавната награда на СССР и Ленинската награда, а общият тираж на книгите му до края на живота му достига 300 милиона екземпляра. Веднъж в интервю режисьорът Александър Стефанович разказва как в Ленинград на шега предлагат на Михалков да купи четириетажна къща в стил Арт Нуво. Михалков в отговор се замисля. „Ммм…мога, но няма да го направя“, казва той с характерното си заекване.

Шахматистите

Шахматистът Анатолий Карпов не отрича, че е богат човек.

През 20 век шахът се радва на изключителна популярност в СССР и по света. Затова не е чудно, че именно шахматистите стават милионери. Гросмайсторът и световен шампион Анатолий Карпов не отрича, че е богат човек. Основният му доход са хонорари от турнири. В интервю Карпов казва, че е инвестирал пари в колекция от марки, която сега струва около 13 милиона долара, а най-скъпите държи в банка.

Гросмайсторът Гари Каспаров, който заменя Карпов като световен шампион, също не живее в бедност в СССР. За разлика от други знаменитости, той инвестира всичките си пари в западната икономика. И явно го прави добре - през 2009 г. си купува апартамент в Ню Йорк за 3,4 милиона долара.

Миньорите

Известният златотърсач Вадим Туманов е напълно легален милионер в СССР. Организираните от него през 60-те и 70-те години артели, работещи от Урал до Тихия океан, носят повече от 500 тона злато в Съветския съюз. През 1948 г. „за любовта си към Есенин“ той е осъден на 8 години в лагери. Опитва се да избяга 8 пъти. През 1956 г. е освободен.

Той се обучава като минен бригадир и организира цяла мрежа от кооперации за добив на злато, които работят съвсем официално в Коми, Татарстан, Якутия, Магаданска област и Приморие. Има 1200 миньори, които работят на смени в продължение на 8 месеца, по 12 часа на ден, с дневна печалба от 40 рубли. Тежките условия на труд са компенсирани от рублата и комфорта - миньорите са хранени от готвачите на най-добрите московски ресторанти и могат да се отпуснат след работа в сауна.

Най-четени