Куклен театър за първи път прави бебешки спектакъл

Куклен театър за първи път прави бебешки спектакъл

 

С необичайни постановки започва годината в Стара Загора

 

С “До Ре Ми в пелени” операта владее емоциите вече 15 години

Премиерата и следващия месец

С необичайни постановки започва новата година в Стара Загора. Държавният куклен театър продуцира за първи път в историята си бебешки спектакъл, предназначен за деца до 2 години. От там съобщиха, че екипът ще въздейства върху детското съзнание чрез звук и светлина. Визуалното представление ще е с продължителност от 30 минути. Режисьор е Галина Савова, сценограф - Виктория Андрекова. Актьорският състав е Деница Янакиева, Таня Георгиева, Татяна Андреева и Любомир Желев, уточняват от кукления театър. Засега повече подробности не се съобщават. Уточнено бе, че репетициите са започнали на 8 януари, а премиерата се очаква в началото на следващия месец.

На 3-и февруари ще бъде показан бебешки спектакъл - “Музикалното влакче”, и в Държавната опера. Режисурата е на Станислава Ризова и Красимира Георгиева, сценографията и костюмите са на Теодора Джамбазова, аранжиментът - на Мирослав Георгиев. Ще участват солисти и камерният оркестър. Постановката е част от концепцията “До Ре Ми в пелени”, която бе създадена в Операта от режисьорката Росица Костова, вече 15 години владее Града на липите.

На всеки спектакъл художници превръщат фоайето в място за театър, забавления и музикални приключения. Децата слушат подбрани фрагменти от класически произведения а Росини, Щраус, Рамо и други вечни композитори в изпълнение на солистите и инструменталистите на Операта. На публиката помага Бялото мече Музичко, което търи музиката навсякъде. Музиката е съпътствана от двигателни активности, ритмични и звукоподражателни игри. Бебетата се включват, подпомагани от родителите си, или просто се наслаждават и реагират спонтанно. “Операта в пелени” помага за развитието и възпитанието на естетически музикален вкус от най-ранна възраст, подчертаха от институцията. Идеята “До Ре Ми в пелени” разби мита, че класическата музика е трудна за слушане и изисква подготовка. Има изследвания, че тя подпомага координацията, психомоториката, формирането на речта, провокира въображението и развива емоционалната интелигентност още в най-крехка възраст, твърди Росица Костова.