Лавров: Куба е надеждният съюзник на Русия в Латинска Америка

Куба е надежден съюзник и приоритетен партньор на Русия в Латинска Америка. Това се казва в статията на министъра на руското външно министерство Сергей Лавров за кубинските медии „Русия и Куба: братство през годините и през разстоянията“ по случай 65-годишнината от възстановяването на дипломатическите отношения между Москва и Хавана, съобщават руски медии. 

„Основната движеща сила на руско-кубинските отношения винаги са били и остават редовните контакти на най-високо ниво. Буквално тези дни президентът на Република Куба Мигел Диас-Канел Бермудес е на посещение в страната ни, за да участва в тържествените събития по случай 80-годишнината от Победата във Великата отечествена война. Куба е надежден съюзник и приоритетен партньор на Руската федерация в Латинска Америка“, отбеляза Лавров.

Русия „последователно е ценила приноса на Куба в борбата срещу нацизма, включително помощта на демократичните, работническите и синдикалните организации на острова, които са изпращали стоки от първа необходимост на СССР през военните години“, продължи той. „Внимателно пазим паметта на кубинците, сражавали се на фронтовете на Великата отечествена война далеч от родината си. Сред тях са Й. Виво, сражавал се в партизански отряд край Ленинград, брат му А. Виво, загинал на „Невския петачок“, както и Е. Вилар, загинал в боевете за освобождението на Полша“, добави ръководителят на руското външно министерство.

„Днес Куба е надежден съюзник във външната политика и приоритетен партньор на Русия в Латинска Америка. Ние и нашите кубински приятели имаме единна позиция по огромното мнозинство от въпросите в световния дневен ред“, каза той. „Ние подкрепяме фокуса на Световното мнозинство върху формирането на по-справедлив многополюсен световен ред, който отчита интересите на всички държави без изключение, включително средните и малките.“

Москва и Хавана, като членове на Групата приятели в защита на Устава на ООН, „се застъпват за това принципите, заложени в този основен документ на ООН, да се прилагат не избирателно, а в тяхната цялост и взаимовръзка“, подчерта министърът.

Русия и Куба си сътрудничат тясно по темата за борбата с неоколониалните практики. „Благодарение на усилията на нашите страни, миналата година беше приета резолюцията на Общото събрание „Изкореняване на колониализма във всичките му форми и проявления“, която напълно отговаря на фундаменталните интереси на световното мнозинство. Очакваме да продължим да работим заедно, така че тази година ООН да обяви 14 декември за Международен ден срещу колониализма във всичките му форми и проявления. Приемането на подобно решение в годината на 65-ата годишнина от Декларацията за предоставяне на независимост на колониалните страни и народи ще има важно символично значение“, отбеляза Лавров.

"Нашите страни отхвърлят незаконните едностранни санкции, които не само противоречат на международното право, но и удрят особено силно най-уязвимите слоеве от населението“, се казва в статията. „Русия последователно се застъпва за незабавно и пълно прекратяване на търговското ембарго на САЩ срещу Куба. Приемането на резолюцията „Необходимост от прекратяване на икономическото, търговското и финансовото ембарго, наложено от Съединените американски щати срещу Куба“ на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН за пореден път потвърди практически единодушната солидарност на световната общност с исканията на кубинския народ и отхвърлянето на тази незаконна и несправедлива политика.“

Русия „също така настоява за безусловното изключване на Хавана от американския списък на държавите, спонсори на тероризма“, подчерта ръководителят на руското външно министерство.

Най-четени