Европейските лидери шокирани от нежеланието на Доналд Тръмп да наложи санкции на Москва
Русия няма да остави православния народ на Украйна в беда и ще гарантира, че законните му права ще бъдат спазвани, а каноничното православие ще си възвърне централното място в духовния живот на хората в украинските земи. Това заяви министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров, цитиран от РИА “Новости”.
“Гаранцията за постигането на тези цели е позицията на Руската федерация за справедливо уреждане на украинската криза, създадена от Запада. Тази позиция беше за пореден път ясно потвърдена от Владимир Путин след телефонния му разговор с Доналд Тръмп”, каза руският първи дипломат, добавяйки, че от 2014 г. насам “Киев унищожава всичко, свързано с Русия”.
Руският президент Владимир Путин в същото време обяви пред журналисти, че разговорът с американския му колега Доналд Тръмп в понеделник е продължил повече от два часа и го определи като “съдържателен и откровен”. По думите му Москва е готова да работи с Киев по меморандум за бъдещо мирно споразумение, включително и за прекратяване на огъня.
Ръководителят на Белия дом на свой ред написа в социалните мрежи, че Русия и Украйна “ще преговарят незабавно” за прекратяване на огъня и край на войната, като намекна, че САЩ може и да се отдръпнат. “Мисля, че нещо ще се случи. Ако не, просто ще се оттегля и те ще трябва да продължат. Това беше европейска ситуацията и трябваше да остане такава”, обясни впоследствие Тръмп пред репортери, добавяйки, че с Володимир Зеленски се работи трудно.
Западни издания в тази връзка коментират, че европейските лидери са били шокирани от нежеланието на Вашингтон да наложи нови санкции на Москва. “Тръмп си измива ръцете и Путин печели”, отбелязва “Блумбърг”. “Само преди дни призивът на Тръмп за 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна и заплахите за нови санкции срещу Русия предизвикаха предпазлив оптимизъм. Но разговорът с Путин разби тези надежди”, посочва изданието.
Както бе съобщено предварително, след разговора с Путин Тръмп проведе групов разговор с Урсула фон дер Лайен, Володимир Зеленски и лидерите на Германия, Франция, Италия, Финландия. Според американското издание “Аксиос”, те са се надявали да чуят, че Путин се е съгласил на прекратяване на огъня или че САЩ ще наложат санкции за отказа му да го направи. Вместо това, Тръмп заявил, че Путин се е съгласил на по-нататъшни преговори, в които Съединените щати няма да участват. В същото време Тръмп се обявил и против идеята за въвеждане на нови санкции срещу Русия. Тази информация е потвърдена пред “Аксиос” от източници, присъствали на разговора на европейските лидери с американския президент.
Впоследствие Володимир Зеленски обяви на брифинг, че Украйна не възнамерява да изтегля войските си от териториите на Донецка, Запорожка и Херсонска области, които са под нейн контрол. Германският канцлер Фридрих Мерц пък написа в Х, че европейските лидери са информирали Доналд Тръмп за намерението си да въведат нови санкции срещу Русия.
Съветът на ЕС одобри такива още във вторник, като върховната представителка на блока по външната политика и сигурността обясни, че мерките включват действия срещу хибридните заплахи и нарушенията на човешките права. Датата за влизане в сила на санкциите ще бъде определена допълнително и зависи от събитията в следващите дни, обясни говорител на ЕК.
“Вашингтон пост” междувременно съобщава, позовавайки се на осведомени източници, че администрацията на Тръмп е разработила план за връщане на мигранти, пристигнали в САЩ от зони на активни военни действия. Това включва около 200 000 украински и 500 000 хаитянски бежанци. Планът е в съответствие и с плановете на Белия дом за намаляване на чуждестранната помощ, включително чрез преформатирането на Американската агенция за международно развитие (USAID) и прекратяването на 80% от нейните програми.