Миенето на ръцете е едно от първите неща, на които се учи човек още от дете. Но да изплакнем ръцете набързо със студена вода не е достатъчно, за да отстраним микробите, предупреждават микробиолози и напомнят, че спазването на лична хигиена предпазва не само нас, а и околните.
Изследвания показват, че повечето хора отделят само 6 секунди за измиване на ръцете. Около 33% не използват сапун за тази процедура. В същото време до 80% от заразните болести се предават именно чрез допир. Неправилното измиване на ръцете допринася за почти 50% от всички огнища на болести, причинени от храна.
Добрата хигиена изисква винаги да мием всички части на ръцете – длани, пръсти и нокти - в продължение на поне 20 секунди, с вода и сапун в следните ситуации: когато са видимо замърсени; след кихане или кашляне; когато се грижим за болен; преди хранене; преди, по време на и след приготвяне на храна; след ползване на тоалетна; след досег с животни или изпражненията им; след изхвърляне на боклука; след чистене; преди и след лечение на рана; след смяна на памперс; след контакт с пари.
Разбира се, изпадането в другата крайност – маниакално често миене на ръцете и търкане до кръв – също е тревожно, защото може да говори за мизофобия (нездравословен страх от замърсяване и докосване до нечисти предмети), която да прерасне в обсесивно-компулсивно разстройство и да повлияе върху начина на живот на човека.
Обсесивният страх от микроби или мръсотия и нуждата от непрекъснато миене на ръцете е една от най-честите прояви на обсесивно-компулсивно разстройство. За страдащите измиването на ръцете надхвърля хигиенните навици. Това е екстремно поведение, чиято реална цел е да се намалят интензивните чувства на страх и тревожност. Хората, които са принудени постоянно да измиват ръцете си, са обсебени от страх от зараза и го правят многократно - често до кръв. Те ритуализират процеса - например мият всеки пръст поотделно и в определен ред. В такива случаи на помощ идва консултацията с психолог и психотерапията.