С ултракъси лазерни импулси се обработват повърхностите
Наноструктури унищожават и бактериите
Нанопокрития, които могат да спрат заразното действие на вируси и бактерии по различни повърхности разработват учени от Института по електроника на БАН, които са част от проект по новата програма “Хоризонт Европа”. Целта на проекта “STOP” - Surface Transfer of Pathogens е да се предотврати възникването на инфекции чрез контакт със заразени повърхности и по този начин да се гарантира защитата на здравето ни.
“Нашата група ще се занимава със структуриране на повърхности от полимери, керамика и метали с цел подобряване на техните антибактериални и антивирусни свойства”, разкри пред “Труд News” доц. Албена Даскалова от Института по електроника на БАН. Тя даде пример с изработване на специални покрития върху детски пързалки, дръжки на врати в болниците, на различни повърхности в транспортни средства и т. н.
“Самото структуриране ще се извършва с високоинтензивни лазерни лъчения, които са ултракъси лазерни импулси. Създават се много малки структури - с микро и нано размери, така че те да отхвърлят бактериите. Доказано свойство на бактериите е, че като се долепят до такава структура те се разрушават. Получава се биофилм, който впоследствие като попадне върху наноструктурирана повърхност, бактериите губят връзка помежду си, слоят се разкъсва и те умират. Това е в основата на разработваната технология”, поясни доц. Даскалова.