Нестинари ще танцуват в жаравата в село Българи

Нестинари ще танцуват в жаравата в село Българи

Гости от цял свят наблюдават всяка година магическия ритуал под звуците на тъпан

От 2009 г. е в списъка на ЮНЕСКО

Нестинари ще се впуснат в уникален магически танц върху жаравата, на 3 юни, в люлката на вълшебния обичай- странджанското село Българи. Празникът, всяка година е на празника на св. св. Константин и Елена  по стар стил- 3 срещу 4 юни. Според традицията, игрите ще започнат в 21. 30 часа на мегдана на селото.

В сърцето на Странджа има много нестинари. Никой обаче не може да прогнозира колко души ще влязат в огъня в мистичната вечер, защото зависи дали ще изпаднат в транс или както казват хората тук-  дали ще ги "прихване". 

Танцът се извършва под звуците на тъпан, а обикновено върху жаравата стъпват потомствени нестинари. Сега никой от тях не живее в Българи. Повечето са се преместили в близкия град Царево. Преди празника и преди ритуала, никой не ги пита- тази година ще изпълнят ли магическия танц. Всичко се случва, когато огънят се разгори, обясниха жители на селото.
На 3 юни през деня започва „обличането” на нестинарските икони - върху тях се слага яркочервен плат, обшит със стари сребърни пари и украсен с цветя. С шествие, в което се включва цялото село, иконите се отнасят към Аязмото на св. Константин, където се провежда ритуално измиване.

Подготвянето на нестинарската жарава започва преди обед, като тя се разстила в кръг. Привечер нестинарите отиват в параклиса на св. св. Константин и Елена, където вдишват от тамяновия дим и се молят пред иконите.

Музикантите - гайдар и тъпанджия, свирят три специални мелодии - първата при придвижването от параклиса до жаравата, втората по време на самото ходене по огъня и накрая така нареченото Костадинско хоро, на което хората се хващат за здраве.

Нестинарите в състояние на транс влизат в кръга с подвиквания, като първият прекосява жаравата на кръст, след което в огнения кръг навлизат и другите нестинари. 

Българи е едно от селата, в които ритуалът е най-добре запазен и привлича многобройна публика от цял свят.  Намира се в община Царево и е прочуто с последната „истинска“ нестинарка- баба Злата. 

През 2009 г. автентичният обичай е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.

Най-четени