Върху тях виреят 3000 вида бактерии
Когато плащаме кеш и прибираме в портмонето и джобовете си банкноти и монети, обикновено не си даваме сметка, че обменяме огромно количество микроби. Да, парите са мръсни в буквалния смисъл на думата и докосването до тях изисква, ако не да ползваме дезинфектант, то поне да си измиваме ръцете, както след тоалетна.
Проучване от 1996 г., направено в САЩ, показва, че над 80% от банкнотите имат следи от кокаин. В Лос Анджелис „мулета“ са 75% от парите. Ако това ви се вижда далечно и не толкова актуално за нас, замислете се върху статия от 2002 г. на Southern Medical Journal. В нея пише, че върху 94% от доларовите банкноти има стафилококови бактерии, които могат да доведат до инфекции. Те обичайно се предават от мръсни ръце, ако човек не ги е измил след ползването на тоалетна.
Учени от Нюйоркския университет са изчислили, че върху парите виреят 3000 различни видове бактерии, включително такива, които са резистентни на антибиотици. А най-честият микроб е този, който причинява акне. Така че можете да се заразите, докато си купувате лосион против пъпки, например.
От парите се пипва грип, предупреждава Smart Money през 2009 г. Бихме добавили – и коронавирус в наши дни. Достатъчни са три действия. Първо, човек, който е заразен, да кихне или да се изкашля върху банкнотата. Второ, неинфектиран да я докосне, докато вирусът е върху нея. Трето, този човек да докосне устата или носа си.
Не забравяйте монетите – те не са „имунизирани“ заради това, че са от метал. За разлика от банкнотите, които обикновено стоят в портфейла, стотинките по-често падат на земята, държат се в джобовете, дават се на просяци, така че има всички условия върху тях също да попаднат микроби.
Банкнотите имат край на живота, но преди да се скъсат и да бъдат унищожени, те преминават от ръка в ръка около 8000 пъти. Време, достатъчно да завъдят всякакви микроби.