По-скъп вход в столичния зоопарк

По-скъп вход в столичния зоопарк

Столичани в подкрепа на нови цени

Най-голямата Зоологическа градина на Балканите е с най-евтин достъп

Предложението е внесено в СОС

Един от малкото случаи софиянци до подкрепят вдигането на определени такси е тази за вход на столичния зоопарк. Това обобщи директорът му арх. Добромир Бориславов. Той вече е внесъл в Столичния общински съвет предложението. В момента възрастните плащат 4 лв. да влязат в градината, а децата над 3 г.- 2 лв. Искането е таксата да се вдигне съответно на 10 и 5 лв. По 5 лв. ще плащат пенсионерите, вместо по 1 лв. Предвижда се да се въведе и билет от 5 лв. за ученици над 18 г., студенти и докторанти, а също и семеен билет за двама родители с едно дете – 20 лв., както и за двама родители с две или повече деца от 25,00 лв. Предложението предвижда и увеличаване на годишната абонаментна карта - от 50 на 150 лв.
Сред мотивите е това, че цените не са променяни от 2012 г.

Пред „Труд news” арх. Бориславов посочи, че при общественото обсъждане за увеличение на билетите е срещнал масова подкрепа от граждани и организации. „Настоящите цени са абсолютно неадекватни на пазара и стигнахме до положение, до което един пакет пуканки на търговските обекти вътре струва по-скъпо от билета за вход“, посочи директорът.

„Нашите посетители искат развитие, нови видове. Може би читателите не знаят, че приходите от билети и карти не остават в зоопарка, а влизат в Столична община, а тя осигурява издръжката ни с определен бюджет. При половин милион посетители годишно е различно дали билетът ще е 4 или 8 лв.“, подчерта още Бориславов. Според него е редно с повечето средства зоопаркът да се реновира и да се направят по-добри условия за животните.

„От 2013 г. не е променяна наредбата за цените на услугите, които предоставя Зоологическата градина. Това е неадекватно на условията, в които работим и живеем, ние не искаме да се славим като най-евтиния зоопарк в Европа. Това, което правят в другите зоопаркове са планове и проекти, размножават успешно видове, връщат ги обратно контролирано в природата, а не просто животните да бъдат в плен. Просто използват ресурсът, който им дават хората“, поясни още директорът.

„Няма зоопарк на Балканите, който да има билет по-малко от 8 евро, ние сме с 2 евро. А в Европа цените са над 15 или 20 евро и това е напълно обосновано, с оглед на дейността и функциите, които изпълняват съвременните зоопаркове“, посочи още Бориславов и призова ресурсът, който хората осигуряват с посещението си, да бъде използван по най-удачен начин.

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк. В продължение на четири години белошипата ветрушка, която е в Червената книга на Р. България има нови поколения.

„Запознахме кмет Васил Терзиев, предложението е към него, дали сме концепция за развитие и очакване разбиране в тази връзка. Имахме възможност да уточним приоритетите, така че абсолютно виждаме подкрепа и благодарим. Надяваме се скоро на решение, което касае повече общината отколкото зоопарка. Защото тя ще може да разполага с повече средства и ако реши, да ги върне към зоопарка под формата на увеличение на бюджета или друго финансиране“, заяви още директорът. Той подчерта и проблема със заплащането на служителите и кадровият дефицит, произтичащ от това.

„Има нужда от индексация на заплатите на служителите, не винаги можем да разчитаме на доброволците. Казвам го абсолютно открито, защото имаме доста високо текучество на персонал, при нас е много болезнено когато загубим компетентни, подготвени служители, които само заради малко по-висока заплата, сменят попрището. Едно увеличение ще бъде животоспасяващо за нас, защото единственият стимул е, че обичаме животните. А подготовката на кадри изисква време, но обучените биха напуснали за 50-100 лв. Заплата на друго място в друга сфера“, посочи още директорът на зоопарка.