Участниците във форума търсиха решения за инвестиране в достъпни, лесни за използване технологии, защита на данните, повишаване на цифровата грамотност сред гражданите
Венцислав Спирдонов, председател на Общински съвет-Велико Търново и на Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България /НАПОС-РБ/ участва в XX-то заседание на Мрежата на асоциациите на местните власти от Югоизточна Европа (NALAS). Събитието се проведе на 15 април във Вараждин, Република Хърватия. На форума присъства и кметът на Павликени инж.Емануил Манолов.
Над 60 кметове, представители на местните власти, членове на асоциации и партньори от цяла Югоизточна Европа се събраха в хърватският град за редовното си годишно заседание, което стартира с конференция, посветена на ролята на местните власти в разработването на политики за социално приобщаване, основани на доказателства, и напредък в процеса на интеграция в ЕС.
Конференцията беше открита от кмета на Вараждин Невен Босиля, който представи накратко града като десетия по големина в Хърватия по население и на трето място по икономически показатели и принос към брутния вътрешен продукт на Хърватия.
В своето встъпително слово председателят на NALAS и кмет на Бар (Черна гора) Душан Райчевич посочи, че „Местните власти са на първа линия в справянето със социалните предизвикателства. Интеграцията в ЕС е ангажимент за приобщаващо развитие, където нашата роля в прилагането на реформи е от съществено значение.“ Той говори за работата на Мрежата по отношение на социалните политики и ролята на местните власти за развитията в сферата. Сред акцентите бяха проучването на NALAS за капацитета на асоциациите на местните власти за застъпничеството и управление на социалното приобщаване, като бе посочено, че докато реформите в сектора и стратегическото планиране се движат, то проблемите са по-скоро в изпълнението, както и в неравномерното разпределение на отговорности и компетентности между различните нива на управление.
В резултат на работата на NALAS са създадени методологически насоки за разработване на Пътна карта за застъпничество на асоциациите на местните власти за социално включване, както и практически насоки относно социално-културното участие и механизмите за координация. Г-н Райчевич говори и за усилията на NALAS за подкрепа за развитието и укрепването на капацитета на местните органи и асоциации в сферата на социално приобщаване. С подкрепата на NALAS е приложена методология за социалното картиране в 11 местни власти, чрез която са събрани критични данни за проектирането и предоставянето на услугите за социална закрила. В резултат са разкрити социални услуги за уязвими групи хора, включително деца с увреждания, възрастни с умствена недостатъчност и възрастни жени. „Тези услуги предоставяни от дневните центрове и мобилни екипи ясно доказват, как политики проектирани и изпълнявани на база данни имат по-добри резултати за тези в нужда“, заключи Райчевич.
Другият основен говорител, Дейвид Оберхубер, директор на GIZ за Северна Македония и Косово, отбеляза, че „Икономиките на Западните Балкани показват основна до умерена готовност за изискванията на социалната политика на ЕС. Необходими са по-големи усилия за изпълнение на стандартите по преговорни Глави 19 и 23 в рамките на процеса на присъединяване към ЕС“. Той насочи вниманието към инструментите и нуждата от данни за предоставянето на социални услуги на местно ниво по адекватен и информиран начин. В тази връзка той говори и за методологията на NALAS за събиране на данни и изрази подкрепа за процеса на дигитализация и дигитална трансформация на услуги от всички области на социалното включване чрез разработване на стратегически рамки, които ръководят интеграцията на цифровите технологии.
„Това следва да включва търсене на решения за инвестиране в достъпни, лесни за използване технологии, защита на данните, повишаване на цифровата грамотност сред гражданите и доставчиците на услуги и гарантиране на приобщаването на маргинализираните групи“, каза той.
В рамките на дискусията беше представена теоретичната рамка на процеса на социално картиране, както и добри примери за предоставяне на интегрирани социални услуги, опита на местните власти в социалното картиране и ползването на данни на местно ниво за планиране на социалните политики на национално ниво.
Ключов акцент бе представянето на Позицията на NALAS относно социалното приобщаване и управлението на миграцията, която очертава практически препоръки за привеждане на схемите за социална закрила в съответствие със стандартите на ЕС. Документът бе приет по-късно от делегатите на Общото събрание, в рамките на институционалната част на заседанието.
След конференцията делегатите на Общото събрание на NALAS продължиха с уставните си задачи, свързани с работната програма на Мрежата, финансови въпроси и членски състав.
В откриването участваха представители на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа и Европейския комитет на регионите, а с видеообръщение се обърнаха посланикът на Швейцария в Албания, Генералният секретар на Съвета на европейските общини и региони, както и бе прочетен адрес от Марта Кос, еврокомисар по разширяването.
Важна точка от дневният ред бе одобряването на кандидатура за членство в NALAS на Национална асоциация на общините в Албания – НАМА. След дълъг период на политическо разединение, днес всички общини в Албания от целия политически спектър са обединени в една асоциация. Процесът, подкрепен от Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа и NALAS доведе до договарянето на споразумение за преговори в Страсбург от управляващите и опозиционните кметове, проправяйки пътя за създаване на една асоциация на местните власти, с гарантирана роля за опозицията. Разработен е нов и много приобщаващ статут, който се основава на Споразумението от Страсбург и гарантира ключова роля за опозицията и малцинствата в ръководството, управлението и операциите на обединената асоциация на месните власти. Председателят Райчевич посочи, че „Обединена асоциация в Албания е ключова за устойчивото развитие на местното самоуправление в страната“.
В края на заседанието се проведе и традиционното предаване на ротационното председателство на NALAS. Начело на Мрежа на асоциации на местните власти от Югоизточна Европа, застава Дубравко Билич, кмет на община Лудбрег, Хърватия. Тримата заместник-председатели са кметът на Вулкана Бай, Румъния, кметът на Феризай, Косово и кметът на Стари град Сараево, Босна и Херцеговина.
В рамките на заседанието бяха приети отчетите за работата на Мрежата и изпълнението на бюджета за 2024 г., както и проектите за 2025 г.