Президентът е ясен след седмица

Автор: Труд
Президентът е ясен след седмица

В България държавен глава винаги е избиран на втори тур

Румен Радев с 49%, проф. Анастас Герджиков с 26%

Луна събра над 1% от гласовете

На балотаж ще бъде избран следващият президент на България. На втория тур, на 21 ноември ще се състезават Румен Радев и проф. Анастас Герджиков.

Проф. Герджиков получава между 23,03% (“Маркет линкс”) и 26,5% (“Алфа Рисърч”), а Румен Радев - 49,48% според “Маркет линкс” и 49,1% според “Алфа Рисърч”.

Социолози отчетоха, че всички президентски избори в България са печелени на балотаж.

Трети е Мустафа Карадайъ (9,04%/9,8%). Подкрепеният от ДБ Лозан Панов е с 4,6%/5,06%. Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов е пети, с 3,8%.

Интересен факт е, че поп-фолк певицата Луна Йорданова събира 1,1% от вота на българите и изпреварва обиграни политици като Волен Сидеров от “Атака”, Веселин Марешки от “Воля” и доц. Милен Михов от ВМРО. И тримата събират под 1% подкрепа.

За други кандидати са гласували общо 3,7%. С “Не подкрепям никого” на днешните редовни президентски избори са гласували 2,1% от избиралите.

Васил Тончев, социолог, пред “Труд”: ДПС играят активна роля на втори тур

Сигурно е, че ще има балотаж, тъй като половината от избирателите по избирателни списъци няма как да отидат да гласуват в тази ситуация. Това означава, че дори Румен Радев да има над 50% от гласовете на първи тур, той не отговаря на второто условие - да са гласували повече от половината избиратели.

Въпреки това преднината на Румен Радев е доста убедителна - в съотношение 60/40. От едната страна имаме гласовете на ГЕРБ и ДПС, които твърдо са заявили, че ще подкрепят конкурента на Румен Радев, който и да е той, а е ясно, че той ще е Анастас Герджиков. ДПС винаги са играели активна роля на втори тур, но никога не са го обявявали, докато сега тази тяхна позиция ще предизвика доста голяма анти-ДПС вълна, която ще се активира от патриотичните партии и тези на промяната. Тоест гласовете на ДПС ще бъдат компенсирани, което няма да развали съотношението на първи тур. На тази база мисля, че преднината на Радев е гарантирана.

Георги Харизанов, Институт за дясна политика: Ще има изненади след седмица

Продължава да не ми е ясно за какво се бори Румен Радев. Ако целта му е само да е президент, тогава нямаше да има проблем да работи с всички партии и да търси политика на съзиданието и политика, която изгражда.

Президент в момента трябва да е човек, който си дава сметка, че сегашната изпълнителна власт не се справя, в нея има луди хора, а България е в международна изолация. Правителство пак няма да има, тъй като на политическата сцена не е налице фигура, която да може да проведе реални консултации с политическите партии, а не формални, каквито направи Радев.

Важно е да видим какво ще бъде поведението на лидерите на партиите през седмицата до втория тур. Не са невъзможни изненадите.

Страхил Делийски, политолог, пред “Труд”: Няма да е леко на 21 ноември

На втория тур зависи как ще се разделят гласовете с оглед на политическата подкрепа и конфигурация. От една страна, имаме ясната подкрепа за проф. Герджиков, вероятно мобилизирана от страна на ГЕРБ и ДПС, от другата страна - имаме останалите партии. Има около 1 млн. гласа сигурни срещу Радев и резултатът зависи от това той до колко ще мобилизира повече от тях. Няма да е леко, защото избирателите на партиите няма да ходят да гласуват и това ще създаде проблеми за мобилизацията за Радев, а ясно оформеният, експлициран и официализиран блок между ГЕРБ и ДПС може би ще бъде в състояние да компенсира част от тази електорална демобилизация. Положението изглежда доста ясно от политическа гледна точка, но зависи избирателите какво ще предпочетат. Ако гласуват повече от 1 или 2 млн. човека, логиката е, че победата ще е в Радев.

Според Чл. 93. от Конституцията

За избран се счита кандидатът, получил най-много гласове

(1) Президентът се избира пряко от избирателите за срок от пет години по ред, определен със закон.

(2) За президент може да бъде избиран български гражданин по рождение, навършил 40 години, който отговаря на условията за избиране на народен представител и е живял последните пет години в страната.

(3) Избран е кандидатът, получил повече от половината действителни гласове, ако в гласуването са участвали повече от половината избиратели.

(4) Ако никой от кандидатите не е избран, в седемдневен срок се провежда нов избор, в който участват двамата кандидати, получили най-много гласове. Избран е кандидатът, получил повече гласове.

(5) Изборът за нов президент се произвежда не по-рано от три месеца и не по-късно от два месеца преди изтичане на срока на пълномощията на действащия президент.

(6) Споровете относно законността на избора за президент се решават от Конституционния съд в едномесечен срок след изборите.

Най-четени